С трахотно е чувството на чисто новия гел лак и красивия блясък на ноктите. Несъмнено всички искаме това да се запази възможно най-дълго време и да му се радваме колкото е възможно повече, но има някои неписани правила, които трябва да се спазват, ако искаме да поддържаме не само гел лака, а и ноктите си в топ форма. Колкото по-здрави са ноктите ни, толкова повече ще се задържи и гел лакът ни свеж и непокътнат.
Ето някои грешки, които всички понякога правим, но е добре да им обърнем внимание:
1. Не си давате почивка
Нормално е, когато започнем да слагаме гел лак, да сменяме маникюра си в момента, в който старият се захаби. Това се случва на всеки две седмици, а понякога и по-често, което може да има своите последици за ноктите. Когато постоянно слагаме гел лак след гел лак, не оставяме възможност на нокътя да диша. Това може да доведе до дехидратация и последващо начупване на ноктите. Когато това се случи, започва да става все по-трудно да се поддържа маникюрът в добро състояние за дълго време. Получава се омагьосан кръг, от който единственият начин да се излезе, е като си дадете почивка. Ако забележите, че ноктите са ви начупени и се лющят, може би е време да оставите ноктите си без маникюр за известно време, докато се възстановят.
2. Оставяте гел лака твърде дълго
Всички сме били там - правим си нов маникюр и той изглежда великолепно. Минават 2 седмици и той започва да се захабява, но е толкова красив, че решаваме да го оставим още малко. Нормалното време, за което може да оставим един маникюр, е 2-3 седмици, след което той започва да става потенциално опасен. При повдигането му от нокътя, може да се създаде добра среда за бактерии, тъй като мястото е достатъчно влажно и топло. По този начин може да се получат инфекции и възпаления, които се лекуват трудно. Освен това, при по-дългите нокти, гел лакът оставен за по-дълго, израства и може да се отчупи заедно с нокътя, като това е изключително болезнено и опасно. В Nailsbg може да намерите разнообразие от гел лакове и аксесоари, за да поддържате маникюра си винаги в топ форма.
3. Не отстранявате стария гел лак правилно
Нормалният лак е лесен за премахване вкъщи. Просто взимате малко лакочистител, парче памук и можете да изчистите маникюра си за минути. Не такъв е случаят с гел лака, там се изисква доста повече внимание и време. Най-добрият вариант би бил да отидете при маникюрист, за да бъде премахнат професионално, но много от нас предпочитат да го направят вкъщи. Проблемът обаче е, че ако не го правите правилно, може да нараните нокътя. А кой е правилният начин? Премахването трябва да се случи в няколко стъпки, като първата е да изпилите най-горния слой на гел лака, обикновено това е безцветен топ лак за блясък, но може и да е матов. По този начин позволявате втората стъпка да се случи по-лесно и бързо. След това напоявате памук в ацетон, увивате го около всеки пръст и го затискате с алуминиево фолио. Изпилената горна част спомага за проникването на ацетона в гел лака, така че да го разтвори. Оставете памука за 10-15 минути, а след това ще може лесно да отстраните стария маникюр.
4. Не използвате масло за кутикула
Когато носим гел лак, ноктите се дехидратират и започват да се лющят. Допълнително и използването на ацетон за премахване на лака, може да ги изсуши и направи изключително крехки. Именно за това се използва масло за кутикули, което възвръща нормалната хидратация на вашите нокти. Здравите нокти може да ги познаете по това, че са достатъчно гъвкави, така че да не се чупят от лек натиск. Това трябва да се стремите да постигнете. Точно както кожата и нашите нокти имат нужда от допълнителна хидратация, дори и да не носим лак.