В секи опитен градинар знае, че зимата изобщо не е мъртъв сезон. С подходящата оранжерия, правилните грижи и планиране, един трудолюбив градинар или зеленчукопроизводител може да осигурява пресни и вкусни зеленчуци и подправки през цялата година.
Разбира се, както всяка друга дейност, така и изграждането и поддържането на оранжерия за отглеждане на зеленчуци през зимата има своите специфики. По-долу ще откриете 10 съвета по темата, разделени на две групи от по пет.
Първите пет съвета са свързани със самата оранжерия:
Местоположение и ориентация на оранжерията
Важно е оранжерията да бъде разположена на място, което получава максимално количество слънчева светлина през целия ден. Южното изложение е най-подходящо. Едновременно с това оранжерията трябва да бъде защитена от силни ветрове, които могат да повредят конструкцията и да охладят вътрешността.
Конструкцията ѝ също трябва да е достатъчно здрава, за да издържи на атмосферните условия и натоварванията от сняг и вятър. Освен “скелета” на оранжерията, от голяма важност са материалите покрив и стени. Те трябва да осигуряват добра изолация, за да се задържи топлината през зимата и да се предотврати прегряването през лятото.
Обмислете добре на кое място в двора ще разположите оранжерията си. Мястото трябва да има добър дренаж, за да се предотврати застояването на вода и загниването на корените на растенията. Заедно с това се погрижете и за вентилацията, с чиято помощ се регулира температурата и влажността и се предотвратява развитието на болести.
Осветление
През зимните месеци може да се наложи да използвате допълнително осветление, за да осигурите достатъчно светлина на растенията, а и за да ви е по-комфортно по време на работа. Изберете лампи, които излъчват светлина в подходящия спектър за растенията.
Отопление
Изключително важен момент от процеса по отглеждане на зеленчуци в оранжерия през зимата. В зависимост от климатичните условия може да се наложи да използвате различни източници на топлина, като например котел, печка, или електрически нагреватели. Препоръчително е да използвате и термостат, с който да поддържате оптимална температура.
Система за поливане
По правило растенията имат нужда от по-малко вода през зимата заради по-ниските температури и по-слабото изпаряване, но все пак нуждата от вода остава. Изберете система за напояване, която да осигурява равномерно поливане на растенията.
Открийте качествени и изгодни оранжерии на сайта на Sorbe.bg и нека пристъпим към втората част от десетте съвета, а именно онези, свързани със самата продукция.
Изберете подходящи сортове
Не всички зеленчуци са подходящи за зимно отглеждане. При избора на сортове, търсете такива, които са:
- Студоустойчиви: Зеле, маруля, спанак и рукола са отлични опции.
- Бързо растящи: Растенията, които достигат зрялост за кратко време, ще ви осигурят по-бърза реколта като спанак, репички, подправки.
- Компактни: Компактните сортове са по-подходящи за ограничено пространство
Създайте подходящи условия за растенията
Повечето зеленчуци се развиват най-добре при температури между 15 и 20 градуса по Целзий през деня и 10-15 градуса през нощта. Благодарение на инсталирания в оранжерията термостат допълнителното отопление ще се включва само когато е необходимо - в особено студени дни или в такива, в които слънцето не успява да затопли оранжерията.
Важно е също да проветрябвате оранжерията в по-топлите дни. Редовната вентилация е важна за предотвратяване на болести и вредители. Качествени и изгодни оранжерии имат вентилационни отвори и/или врати от двете страни, с които проветряването става лесно и ефективно.
Подхранвайте редовно
Торенето е неизменна част от правилата за отглеждане на зеленчуци както през зимата, така и през лятото. Важно е да знаете какво е състоянието на почвата, какъв е нейният състав и от какви допълнителни вещества се нуждаят растенията, които отглеждате.
Някои стопани предпочитат да влагат естествени продукти (кори от картофи, черупки от яйца и тн.), а други се доверяват на реномирани производители на добавки. Какъвто и път да изберете да подхранване, следвайте инструкциите и напътствията на опитните си колеги, за да си гарантирате добра реколта.
Защитете растенията от вредители
Всеки градинар е наясно, че вредителите могат да причинят сериозни щети на растенията, което води до намаляване на добива или дори до загуба на всички насаждения.
Дори през зимата, когато активността на насекомите е по-ниска, растенията могат да бъдат атакувани от различни вредители. Редовната профилактика и бърза реакция при поява на проблем са от съществено значение. И тук можете да разчитате както на природни средства за борба с вредителите, така и на препарати, закупени от агро-аптеките.
Планирайте ротацията на културите
Друга азбучна истина, свързана с отглеждането на зеленчуци в оранжерия и изобщо на растения е ротацията на културите. Всяка година е добре да се сменят растенията, които отглеждате на едно и също място, за да се предотврати натрупването на болести и вредители в почвата.
Поддържайте чистотата в оранжерията
И накрая, но не на последно място, почиствайте редовно вашата оранжерия. Отстранявайте плевели, мъртви листа и други растителни остатъци. Чистата оранжерия е по-малко привлекателна за вредители и болести и по-приятна за вас като градинар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!