С лаб е оптимизмът за перспективата днес да бъде постигнато споразумение, което може да предотврати фалит на Гърция, отбелязва Асошиейтед прес на фона на започващата в Люксембург ключова среща на финансовите министри от еврозоната.
На фона на бързо наближаващия потенциален фалит на 30 юни и сигналите, че гърците теглят парите си от банките, официални представители признаха за обсъждане на евентуално излизане на Гърция от еврозоната.
Министрите на финансите на Финландия и Ирландия заявиха при пристигането си за срещата на Еврогрупата в Люксембург, че работят усърдно по "План Бе" за гръцки дефолт в края на юни, който да предизвика Грекзит
Финландецът Александер Стуб, чиято страна е сред най-неотстъпчивите спрямо Атина, посочи, че има две възможности - първата е продължаване на спасителната програма за Гърция, обвързано с определени условия, а възможност Бе би могла да бъде дефолт на Гърция.
"Важно е да запазим стабилността на нашата валута и да направим всичко по силите ни за оставането на Гърция (в еврозоната), но не можем да го направим на каквато и да било цена", подчерта Стуб.
Доста съм уверен, че бихме могли да управляваме такава ситуация, която би била първата в еврозоната, допълни финландският финансов министър. Стуб каза също така, че "не вярва на ефекта на доминото, според който дефолт, последван от излизане на Гърция от валутния съюз, бе застрашил единството на цялата еврозона и би изложило други страни - по-специално Португалия и Испания - натиска на пазарите.
"Мнозина осъзнават, че едно лошо споразумение би било по-зле от никакво споразумение, опцията е да се подготви план Бе" за дефолт, посочи от своя страна ирландският министър на финансите Майкъл Нунан. Той уточни, че страната му се подготвя за такъв вариант и е поискала съвет от Европейската централна банка (ЕЦБ).
По-рано еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси заяви, че заседанието на Еврогрупата ще бъде "много трудно", но той се надява, че всички пристигат за срещата "със свежи глави и политическата воля да успеят". Залозите са изключително високи за гръцкия народ и цяла Европа, каза Московиси в Люксембург.
Финландският финансов министър Александер Стуб призна, че има възможност за споразумение в последния момент, но заяви, че "не е крайно обнадежден за днес", ако трябва да бъде честен.
И докато европейските финансови министри се готвят за обсъжданията си,
гръцкият премиер Алексис Ципрас е в Русия, за да се срещне с руския президент Владимир Путин - посещение, което породи спекулации, че Гърция може да търси руски заеми
На въпрос дали Русия ще предложи пари на Ципрас руския вицепремиер Аркадий Дворкович каза, че "не може да коментира конкретни решения".
Гърция не е искала финансова помощ от руското финансово министерство, а гръцкият премиер Алексис Ципрас е в Русия за обсъждане на съвместни проекти, а не в търсене на ликвидни средства, заяви днес руският заместник-министър на финансите Сергей Сторчак, цитиран от Ройтерс.
"Не е имало искания. Няма ресурси (в бюджета ни, за да предоставим финансиране)", заяви заместник-министърът на Международния икономически форум в Санкт Петербург. Часове преди срещата на финансовите министри в Люксембург германският канцлер Ангела Меркел притисна Гърция да спази ангажиментите си и да направи реформите, като подчерта, че от лидерите в Атина зависи да проявят воля за постигането на споразумение.
Междувременно гръцкото правителство съобщи, че
Атина няма да въвежда мерки за капиталов контрол, за да спре изтичането на средства от банките
Няма вероятност за налагане на капиталов контрол и банковите депозити са сигурни, увери говорителят на гръцкото правителство Габриел Сакеларидис часове преди да започнат ключови преговори между Атина и министрите на финансите от еврозоната.
От гръцките банкови сметки са били изтеглени близо 30 млрд. евро през първите пет месеца на годината, сочат данни на гръцката централна банка. "Хората трябва да са спокойни", каза и заместник-министърът на финансите Димитрис Мардас по държавната телевизия ЕРТ, допълвайки, че няма проблем с плащането на заплати и пенсии.
Няма да има гратисен период за Гърция при погасяването на дълговете към Международния валутен фонд (МВФ)
и Гърция задължително трябва да извърши плащането на 30 юни, за да не бъде обявена в неплатежоспособност, заяви ръководителката на фонд Кристин Лагард, цитирана от Франс прес.
"Има падеж на 30 юни. Няма гратисен период. Ако на 1 юли няма плащане, значи не е платено", изтъкна Лагард пред журналисти в Люксембург преди срещата на Еврогрупата, посветена на Гърция.
Според Кристин Лагард, цитирана от Ройтерс, реформата на гръцката пенсионна система е жизненоважна за сключването на споразумение с Атина, но че хората с малки пенсии ще бъдат защитени.
По думите й, не става въпрос да се орязват малките пенсии, а програмата за финансиране на пенсиите да бъде под контрол. Тя уточни, че над 16% от гръцкия БВП отива за пенсии, което многократно над средното където и да било другаде.
ДПА припомня предстоящите ключови дати за Гърция:
19 юни: Гърция трябва да рефинансира облигации за 1,6 милиарда евро с изтичащ падеж.
25-26 юни: Лидерите от ЕС се събират в Брюксел на последната си среща преди лятото. Според някои анализатори това е последната възможна дата да бъде сключена сделка и все още има достатъчно време помощта да потече към Гърция преди да изтече спасителната програма за страната; други са на мнение, че дотогава вече ще бъде твърде късно да бъдат завършени нужните процедури.
30 юни: Най-критичният краен срок: Това е датата, на която европейската част от спасителния план за Гърция изтича и на която страната дължи на Международния валутен фонд (МВФ) натрупани четири плащания за общо 1,6 милиарда евро. На теория кредиторите биха могли да се съгласят да удължат за трети път спасителната помощ, но без допълнителни средства Гърция все още може да обяви неплатежоспособност по задълженията си към МВФ. Някои анализатори твърдят, че това обаче няма да е равнозначно технически на национален фалит
10 юли: Гърция трябва да рефинансира облигации за 2 милиарда евро.
13 юли: Гърция трябва да изплати на МВФ 458 милиона евро.
17 юли: Гърция трябва да рефинансира облигации за над 1 милиард евро.
20 юли: Изтича падежът на два вида гръцки облигации за общо 3,5 милиарда евро, държани от Европейската централна банка (ЕЦБ).
7 август: Гърция трябва да рефинансира облигации за над 1 милиард евро.
14 август: Гърция трябва да рефинансира облигации за над 1,4 милиарда евро.
20 август: Изтича падежът на два вида гръцки облигации за общо 3,2 милиарда евро, държани от ЕЦБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!