Р ъководството на Работна група "Избори" в МВнР даде брифинг за медиите днес във връзка с организацията на вота зад граница за президент и вицепрезидент, и Народно събрание на 14 ноември 2021 г.
В брифинга участваха председателят на работната група "Избори" Иван Кондов, постоянен секретар на МВнР, и заместник-председателят на работната група Калин Анастасов, извънреден и пълномощен посланик на България в Армения.
"По наша прогноза общо секциите в чужбина ще бъдат 760, в 68 държави", каза председателят на работната група "Избори" в Министерството на външните работи Иван Кондов.
"В около 200 секции ще се гласува с машини, прогнозата е, че може би ще се се гласува с 360 машини", посочи Кондов.
Като най-голямото предизвикателство във връзка с организацията на предстоящия вот в чужбина Кондов посочи провеждането на евентуален втори тур, ако има такъв.
Като много голяма трудност той отбеляза, че при увеличаването на изборните секции, ще трябва за много кратък период от време да бъдат изпратени отново в същите секции бюлетини и ги притеснява, че ЦИК обмисля варианта вместо нов софтуер във вече изпратените машини, да се изпратят нови машини оттук.
Иван Кондов отбеляза, че ако не получат бюлетините и машините до 16 ноември сутринта, не са сигурни, че ще могат да доставят навсякъде бюлетини и машини за гласуване на втори тур.
"Предвид промените в Изборния кодекс и предвид факта, че вече имаме огромен брой секции в чужбина, нашето желание и виждане е, че може би е време да се помисли за преминаване към дистанционно гласуване по пощата, което да облекчи процеса", посочи Иван Кондов.
"Много съществен елемент, който на миналите избори Централната избирателна комисия не можа да осъществи така, както беше планирано, е обучението на членовете на секционните избирателни комисии. Ние сме готови да предоставим техническата платформа, с която да се направи дистанционно обучение, тъй като присъствени обучения не могат да се провеждат. Трябва да се намери време и желание от страна на членовете ЦИК да го проведат, тъй като е в техните правомощия. Има много хора, които не познават добре процеса. Едно обучение би било изключително полезно за всички", допълни Кондов, цитиран от "Фокус".
Според него това обучение трябва да засегне всички – както представителите на държавата в СИК, така и всички членове на секционните избирателни комисии.
"Получихме доста предложения от организации и български граждани зад граница за одобряване на процеса на подготовка провеждане на изборите. Една от тези организации, която е с най-голяма дейност, е "Мрежата на изборните доброволци зад граница". Получихме доста предложения – и ние, и ЦИК, за създаване на различни системи за по-добра комуникация за нощта на изборите Това не е в нашите правомощия, но ние подкрепяме тези предложния. Това е в правомощията на Централната избирателна комисия", каза още Кондов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!