28

М ного вероятно е седем партии да попаднат в следващия парламент, според национално проучване на "Екзакта рисърч груп", проведено между 10 и 17 септември чрез интервю „лице в лице” сред 1050 пълнолетни българи в 100 гнезда в 71 населени места на страната. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски параметри. Изследването е реализирано със средства на "Екзакта".

Данните за електоралните нагласи към 17 септември  показват, че ГЕРБ – СДС е  с дял от 26,2% от гласуващите българи. Втора политическа сила са "Продължаваме Промяната" с резултат сред гласуващите от 18,1%. Трети са "БСП за България" с резултат от 12,5%, четвърти – ДПС с резултат от 10,3%, пети са "Възраждане" с резултат от 9,5% от гласуващите. Следва "Демократична България" с резултат от 7,5%. "Има такъв народ" засега запазват шансовете си за участие в следващия парламент с резултат от 5,4% от гласуващите. "Български възход" е с дял от 4 на сто от гласуващите. 

Къде може да упражните гласуване с машина в София

Резултатът на "Български възход" от 4% далеч не гарантира тяхното участие в следващия парламент, отбелязват социолозите и допълват, че за тази партия всичко ще се решава в последните седмици на кампанията въпреки високия рейтинг на одобрение на лидера й Стефан Янев. Високият личен рейтинг на Мая Манолова засега също не осигурява попадането на нейната формация в парламента, въпреки позитивния тренд на "Изправи се, БГ" от началото на кампанията, коментират анализаторите.

Много вероятно е седем партии да попаднат в следващия парламент, доколкото „Български възход” не може да се нарече сигурен участник в следващото Народно събрание със своите 4%, посочват от "Екзакта".

"Тренд": 77 на сто от българите искат от новите управляващи поносими цени на газ, ток и горива

Третото място продължава да бъде политическа цел на три партии – на БСП, на ДПС и на "Възраждане", но по данни от настоящото изследване БСП има известна преднина пред останалите две формации. В оставащите дни до вота може да се очаква силна конкуренция за спечелване на третото място, както и усилия от страна на ПП да тегли електорат от всички възможни посоки. За "Български възход" периодът е решаващ за попадане в следващия парламент, отбелязват от агенцията.

Обострянето на кампанията чрез ползване на черен пиар и компромати в крайната фаза по-скоро може да отблъсне, отколкото да привлече избиратели, коментират те.

От началото на кампанията до момента делът на желаещите да гласуват леко се свива. Към 17 септември данните на "Екзакта" показват, че е възможно да гласуват около 47% от интервюираните, около или малко под 2,5 млн. избиратели, живеещи в България. 30% от българите към момента заявяват, че е по-вероятно да не гласуват, а около една четвърт се колебаят как да постъпят и кого да изберат. От тези данни е видно, че улягането на електоралните пластове ще продължи буквално да самия изборен ден, посочват анализаторите.

Според данните две трети от българите са на мнение, че след 2 октомври страната трябва да има редовно правителство, дори ако това означава известни компромиси на партиите при коалиране. Една трета от участвалите в изследването са твърдо против това да се прави редовно правителство на цената на компромиси.

За съставяне на редовно правителство дори на цената на компромиси се обявяват по-често жени, възрастни и бедни хора, както и жители на малките населени места. Най-изявени противници на компромисите при съставяне на следващ кабинет са младите българи и избирателите на "Възраждане". 

От изследването става ясно, че всички лидери на основни партии с шанс да попаднат в парламента се ползват с одобрението на по около 90% от избирателите си. Над тези стойности е одобрението сред собствените електорати за Бойко Борисов, Христо Иванов, Кирил Петков и Асен Василев. Конфронтацията между лидерите логично при тези данни работи за перманентно разделение сред хората. Реалностите в глобален план предполагат и у нас да се положат усилия за смяна на модела на яростно противостоене и да се мисли за партньорство, при което партиите не се обезличават, коментират анализаторите.

Няма лидер на политическа партия у нас, чието одобрение да е по-висок дял от неодобрението му в навечерието на парламентарните избори, констатират от "Екзакта".

Бойко Борисов е най-одобряваният лидер на политическа партия с одобрение от 29%. Следва го Стефан Янев, който е одобряван от 28%. Мая Манолова е одобрявана от 25%, Кирил Петков също е одобряван от 25%, а Асен Василев - от 24%. Корнелия Нинова е одобрявана от 20% от българите, а Христо Иванов – от 19%. Слави Трифонов печели одобрението на 18% от избирателите, Костадин Костадинов - на 15%, Мустафа Карадайъ и Атанас Атанасов - на по 14%.

Най-високо неодобрение към лидери на партии "Екзакта" регистрира спрямо Слави Трифонов и Костадин Костадинов - съответно 72% и 70% неодобрение.

Към 17 септември неодобрението към Бойко Борисов е съизмерим дял с това към Кирил Петков – и при двамата то възлиза на по 63%.

Извън тази класация на лидери на партии, президентът Румен Радев е одобряван от 55% от пълнолетните българи, а премиерът на служебното правителство Гълъб Донев е одобряван от 31%. И президентът, и премиерът на служебния кабинет, имат положителни рейтинги, което означава, че одобрението за работата им е по-висок дял от неодобрението. Макар за последната година да наблюдаваме тенденция към постепенно свиване на одобрението за президента, той остава засега най-одобряваният политик у нас. Този рейтинг на президента го натоварва със сериозна отговорност за цялостните политически процеси в страната, посочват социолозите.

Данните са от национално проучване на "Екзакта рисърч груп", проведено между 10 и 17 септември чрез интервю „лице в лице” сред 1050 пълнолетни българи в 100 гнезда в 71 населени места на страната. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски параметри. Изследването е реализирано със средства на "Екзакта".

Коментари 28
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

28 коментара
 
- Когато комшията си купи телевизор, ти ме накара да купим, когато си взе нова кола, ти ме накара да купим, а сега какво правим?…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Блокирани хора, отнесени автомобили: Поройни дъждове причиниха наводнения в Сицилия (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 31 минути

Навременно издадените предупреждения за влошаване на времето помогнаха да няма пострадали хора в засегнатите райони

Росен Желязков участва в среща на лидерите на ЕС

Росен Желязков участва в среща на лидерите на ЕС

България Преди 1 час

Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на съюза

Европейски град въвежда такса за туристи, които пренощуват

Европейски град въвежда такса за туристи, които пренощуват

Любопитно Преди 2 часа

Повече по темата прочетете в следващите редове

Шест ползи за здравето от сладкия картоф

Шест ползи за здравето от сладкия картоф

Любопитно Преди 2 часа

Прочетете повече по темата в следващите редове

Разводът с ЕС: Цената на Брекзит за Обединеното кралство и Европа

Разводът с ЕС: Цената на Брекзит за Обединеното кралство и Европа

Свят Преди 2 часа

Специалисти анализират пет ключови последици от Брекзит

Църкви, стаи и езера от сол: Подземното съкровище на Полша (СНИМКИ)

Църкви, стаи и езера от сол: Подземното съкровище на Полша (СНИМКИ)

Любопитно Преди 2 часа

Солната мина „Величка“ е в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО

Сняг, дъжд и слънце: С какво време ще започне новата седмица

Сняг, дъжд и слънце: С какво време ще започне новата седмица

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 4° и 12°

ChatGPT вече ще прави "задълбочени проучвания"

ChatGPT вече ще прави "задълбочени проучвания"

Технологии Преди 2 часа

Включително обширни доклади по сложни теми

,

„Хизбула” обяви кога ще е погребението на Хасан Насралла

Свят Преди 9 часа

„Хизбула“ обяви кога ще е погребението на Хасан Насралла

,

Канада ще подаде иск в СТО срещу тарифите на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Това заяви канадски служител.

свещ

Отиде си един от най-добрите гастроентеролози в България

България Преди 10 часа

Тъжната вест съобщиха от „Пирогов”

Тръмп

Шолц и Мерц разкритикуваха митата на Тръмп

Свят Преди 11 часа

Германският канцлер заяви, че блокът има „възможности за действие” като голяма икономическа сила

ботокс

Една от пострадалите от ботокс жени: Не можех да стана от леглото и загубих зрение с едното око

България Преди 11 часа

Седем са вече дамите, потърсили помощ в „Пирогов” след разкрасителна процедура

Доналд Тръмп и Кийт Келог

Кийт Келог: Украйна и Русия ще трябва да направят отстъпки

Свят Преди 12 часа

След завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом перспективата за преговори между Москва и Киев се споменава все по-често

,

70 000 българи с ревматоиден артрит искат по-добър достъп до здравни грижи и лечение

България Преди 12 часа

Заболяването е автоимунно и може да доведе до тежка инвалидизация

.

Исканията на учителите: Изплащане на заплатите по установената формула или протест

България Преди 12 часа

На прага на пика на грипа се появи искане ваканция вместо онлайн обучение