Божидар Божанов е кандидат на “Демократична България” (бюлетина №30) в 23 МИР - преференция №110 и водач на листата в 26 МИР - София Област - преференция №101. Той е ИТ експерт и предприемач, oсновател на компания за информационна сигурност. Има значителен опит в изграждането на електронното управление, като в ролята си на експерт е участвал в подготовката на редица законови изменения и стратегически документи. Член е на изпълнителния съвет на “Да, България!” и на тематичната работна група за електронно управление и административна реформа.
Завършил Голдсмитс колидж, част от лондонския университет. Бил е част от групата на ИТ експерти „Общество.бг“, работеща за изграждане на по-добри дигитални инструменти за комуникация между държавата и гражданите. Активно участва в промотирането на електронното управление.
ИТ експертът вярва, че електронното управление е инструмент за постигане на много стратегически цели в управлението на публичния сектор – намаляване на корупцията, намаляване на бюрокрацията, повишаване на прозрачността. Електронното управление може да се случи с правилната комбинация от експертен капацитет и политическа воля и поради това Божидар смята да работи както за промяна на законодателството, спиращо въвеждането на електронно управление, така и за премахване на всички административни и процедурни пречки пред реалното му въвеждане.
Вие сте сред уважаван IT специалист, дигитализацията е крайъгален камък в програмата на “Демократична България”, как тя ще помогне в бедните селски райони и на хората, които нямат смартфони дори?
Дигиталната трансформация значи по-малко бюрокрация, по-малко корупция и по-висока ефективност.
От това биха спечелили всички граждани, без значение дали живеят в отдалечен селски район или в центъра на областен град - ще премахнем нуждата да се обикалят администрациите за удостоверения и бележки, ще елиминираме възможностите за корупция и пари под масата. Ще оптимизираме разходите на администрацията, като я направим по-ефективна, съответно ще има повече пари за пътища, здравеопазване, социални дейности.
Всичко това звучи хубаво, но как конкретно може да бъде постигнато?
Законодателните изменения, които внесохме още в априлския парламент, са първо стъпка към това. Но е нужна и промяна в мисленето на администрацията и в институционалната структура на електронното управление.
Държавна агенция “Електронно управление” трябва да излезе от меката роля, която играеше в последните пет години и да влезе по-активно в правомощията си. С други думи, да започне да налага глоби за незаконна бюрокрация. За това е нужна, обаче, политическа воля.
Нужен е и стабилен и прозрачен системен интегратор, какъвто има в повечето развити държави. В момента такъв е “Информационно обслужване”, което обаче през годините е натрупало негативна репутация, въпреки някои успешно реализирани проекти напоследък. Трудното в ролята на Информационно обслужване е какви функции да му бъдат вменени и по какъв начин. Настоящата законова уредба е прекалено обща и не позволява планиране и достатъчна прозрачност.
Водите листата на “Демократична България” в 26 МИР - София област има ли общи проблеми за населените места в нея?
Проблемите са почти идентични - лоша пътна инфраструктура, неудобен транспорт, проблеми с водоснабдяването, самозабравили се местни дерибеи, корупция в местната власт, изсичане на горите.
Когато се краде от асфалт, краде се от пътна маркировка, краде се от европроекти, уреждат се приближени на властта с обществени поръчки и публични имоти, няма как да имаме качествена базова инфраструктура.
Затова е толкова важна съдебната реформа, за която говорим - за да има кой да наказва хората, които пилеят публичните средства. В последните години прокуратурата разпъва политически чадъри над управляващите партии, което прави тези схеми възможни. Всичко това става с одобрителните погледи и гласове на ДПС, които чрез своето влияние в прокуратурата, осигуряват тези чадъри.
След разговорите ми с хората съм напълно убеден, че те разбират тази причинно-следствена връзка - че липсата на правосъдие е причината да си чупим колите в дупки, да тече кална вода от чешмата и да не можем да разчитаме на здравната система.
Как може да се противодейства на “изсмукването” от София на инвестиции и работна сила? Могат ли общините в областта да кандидатстват заедно по проекти?
По-важно не различните области да спорят за един европейски пари и за едни скромни чуждестранни инвестиции, а общото ниво на чуждестранните инвестиции да нарасне. Тогава градовете в областта могат да използват свои уникални характеристики (местни политики, природни дадености или исторически опит в дадена сфера), за да привличат инвеститори.
Това, което спира инвестициите в България е корупцията. Когато една компания иска да построи завод, тя проучва държавите в целия регион и често избира някоя наша съседка, защото там рисковете, свързани с корупция, са по-ниски. Затова сме длъжни да изкореним корупцията и бюрокрацията, с която се среща всеки инвеститор.
Как бихте могли да задържите младите хора в областта, когато са толкова близо до всички удобства на големия град?
Ако осигурим добра транспортна свързаност, така че хората да могат да работят в София, а да живеят в областта, без това да им създава главоболия, много от тях биха останали. Това е модел, който работи в Европа - столиците привличат ежедневно десетки хиляди хора от околните градове и села. Когато аз работех в Амстердам, живеех в едно от градчетата до него, много мои колеги също пътуваха с влак от околността.
Именно затова предлагаме крайградска железница, с която удобно и бързо хората да могат да стигат до работните си места, без да висят в задръствания, без да се бутат в панелни блокове и да не знаят дали ще има място за детето им в детска градина..
Какво очаквате от тези избори?
Очаквам силен резултат за Демократична България. Очаквам и този път да бъде сформирано правителство. То ще бъде коалиционно, съответно трябва партиите да имат механизми да договарят принципни коалиции. В Демократична България имаме готовност да водим преговорите, без да отстъпваме от принципите си и без да допускаме ГЕРБ и ДПС през задната врата.
Като народен представител, кой е основният принцип, който ще отстоявате?
Понякога депутатите са склонни да забравят това и се оплитат в политически интриги, от които спират да виждат целите, за които са изпратени в Народното събрание. Смятам нито за момент да не забравя, че съм представител, който е там единствено, за да решава проблемите на хората.
Това съдържание е част от платената изборна рубрика на сайта.