Пз з 2005 г. в американския град Детройт и околностите му е имало над 12 хил. изоставени къщи, а днес броят им е достигнал 20 хил.
Според статистиката след апогея си през 50-те години на ХХ в. градът е изгубил повече от половината си население.
Понастоящем броят на жителите му е около 900 хил., а през 1950-а - близо 1,85 млн., сочат данните от преброяването.
Десетилетията на фирмени преструктурирания и съкращения от автомобилните заводи бяха оставили апокалиптични пейзажи в някога процъфтяващи райони, населявани от средната класа.
В репортаж на Франс прес отпреди пет години се коментираше, че "автомобилната столица на света е попаднала в коварния капан на градското разложение и разпад".
Фирмите се изнесоха, собствениците на жилища побягнаха и оставиха зад себе си около 58 кв. км незаети площи - колкото Сан Франциско и около 1/4 от цялата територия на Детройт, отбеляза тогава агенцията.
Днес, особено след финансовата криза, ситуацията не изглежда да се е променила.
Само че една от изоставените къщи е покрита с лед и се е превърнала в туристическа атракция.
Проектът "Ледена къща Детройт" (The Ice House Detroit Project) е архитектурна артинсталация, която цели "промяна в обществото".
Инициатори са фотографът Грегъри Холм, на 38 години, и 32-годишният архитект Матю Радюн.
Идеята им е да привлекат внимението към съвременните условия за живот в града.
По-практичният им замисъл е да съберат 11 хил. долара чрез интернет, като с по-голяма част от сумата покрият разходите по събарянето на постройката.
Двамата са започнали да пръскат къщата с вода, която при ниските температури на въздуха замръзва.
Планират да довършат изцяло проекта си до края на седмицата, за да го представят публично, като се надяват междувременно да не се разтопи.
До пролетта Холм ще документира в снимки как инсталацията им се трансформира с промените във времето.
После постройката ще бъде разглобена и доразрушена, а строителните материали - рециклирани.
Ентусиастите имат подкрепата на местните власти (DetroitMI.gov), които се надяват, че медийния шум ще донесе ползи на града, например повече туристи.
Основан от търговци на кожи през 1701 г., в края на ХХ в. Детройт е 11-ият по големина град в САЩ, но става и нарицателно за "престъпност" заради многото убийства и престрелки, припомня БГНЕС.
На икономическата криза в щата Мичиган след съкращенията в автомобилопроизводството там е посветен и първият документален хит на Майкъл Мур "Роджър и аз" (Roger-And-Me.com).
Режисьорът, спечелил по-късно "Оскар" за "Гимназията Кълъмбайн" и "Златна палма" за "Фаренхайт 9/11", разказва с известна доза хумор за родния си град Флинт и съкратените от "Дженерал мотърс" - ръководена по онова време от Роджър Смит.
През декември се навършиха 20 години от излизането на филма, с който Мур се утвърди като един от водещите американски документалисти.
Най-новият му проект "Капитализъм: Любовна история" е вдъхновен от финансовата криза, но беше пренебрегнат от американската киноакадемия при номинациите за "Оскар".
Замразена къща против кризата
Архитектурна инсталация заостря вниманието към западащата градска среда в Детройт
3 февруари 2010, 13:29
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!