Б ързите кредити не трябва да се забраняват, смятат от Асоциацията на банките в България. Според Левон Хампарцумян, цитиран от Нова телевизия, такава забрана само би отворила път на лихварството.
По думите на Хампарцумян по-ефективният вариант е да се създадат ясни правила за конкуренция, които да разграничат лоялните фирми в бранша от компаниите, които заблуждават клиентите със свръхвисоки лихви и непосилни наказания.
Освен това е важно потребителите да повишат финансовата си култура и да не позволяват заради парични проблеми да изплащат с пъти сумите, които са изтеглили, твърди още банкерът.
Междувременно банкерите прогнозират, че ще има
спад на лихвите по кредитите през следващата година.
Това ще се случи, ако спестяванията ни в банките продължат да растат и държавата не въвежда нови регулации в бранша.
От началото на кризата през 2009 г. досега лихвите при ипотечните кредити са паднали от 8,5 на 7,9 %. Понижението може да продължи и през следващата година, тъй като хората продължават да заделят все повече в сметките си и така финансирането на банките се увеличава. Именно това ще им позволи още повече да намалят нивата на лихвите, обясняват експертите.
"Ако положителните фактори се развият позитивно и дадат превес, трябва да има още сваляне на лихвените проценти, трябва да достигнем ниво на лихвите в Централна Европа”, заяви изпълнителният директор на една от банките Петър Андронов.
Въпреки по-добрите условия за теглене на заем очакванията на експертите са и през новата година интересът към кредитите да е слаб.
"Кредитът трябва да се взима, когато ти трябва, а не просто защото има кредити на пазара
и да се взима от тези, които могат да си ги позволят, т.е. - това трябва да е обмислено действие”, заяви Левон Хампарцумян, председател на Асоциацията на банките в България.
"Ако гражданите, домакинствата, бизнесът се притесняват какво ще се случи с тях дългосрочно – дали работата им е осигурена за няколко години, дали бизнес проектът има реализация средносрочна – ако тази сигурност я няма, и безплатни кредити да даваме, няма кой да я вземе”, смята Петър Андронов.
Очакванията са и през следващата година българинът да тегли предимно малки и средни заеми, които рядко ще надхвърлят 50 хил. лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!