Б ългаринът все по-често тегли кредит, за да се лекува или за ремонт на дома си. За сметка на това все по-рядко взема заем за почивка, сочи проучване на компания за ързи кредити, цитирано от Нова ТВ.
За здраве 66% от хората вече са склонни да теглят дори бърз кредит –
по-леснодостъпен от банковия, но с по-високи лихви.
59% пък разчитат на кредит за подобрения в дома, показват още данните от проучването, представено в пресклуба на БТА.
За море или планина обаче се предпочитат спестяванията. 40 на сто от българите ще опрат до тях, за да разнообразят лятото.
Според националната статистика, за минала година човек е отделил средно по 211 лв., за да отиде на почивка. Това лято една пета от българите вече са решили, че ще пътуват, но нямат пари веднага.
Според проучване на компания за бързи кредити
на почти 60 на сто от българите се е налагало да дават заем на приятел
в последната половин година. Една трета дори са склонни да изтеглят кредит на свое име.
„Българите са по-склонни да теглят заем, за да помогнат на своето семейство или приятели, отколкото останалите европейци“, обяснява Атила Хорват, генерален директор на компания за бързи кредити.
Преди да изтеглят кредит, хората преценяват две неща – могат ли да си плащат вноските и колко им излиза накрая. Заради условностите,
когато говорим за почивка, хората предпочитат дълбоките резерви пред новите дългове.
„Но ако не разполагат с такива пари, е важно за тях да отделят една седмица със своето семейство и биха ли се обърнали към компания за кредити“, коментира консултантът Рени Яврийска.
И въпреки че доста хора казват „какви спестявания, все съм на минус“, БНБ отчита ръст на депозитите с около 4% за година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!