П рез последните няколко дни световните пазари на акции се сринаха.
(Във видеото: "Уолстрийт" се срина при откриването си)
Търговските екрани в САЩ, Азия и до известна степен в Европа са залети с мигащи червени числа, които се насочват на юг, пише ВВС.
Внезапният обрат идва с нарастващите опасения, че икономиката на САЩ - най-голямата в света - се забавя.
Експертите твърдят, че основната причина за този страх е, че данните за заетостта в САЩ за юли, публикувани в петък, са били много по-лоши от очакваното.
За някои обаче говоренето за забавяне на икономическия растеж - или дори за рецесия - е малко преждевременно.
И така, какво ни показаха официалните данни? Както винаги в икономиката, има добри и лоши новини.
Първо, лошите новини. Работодателите в САЩ създадоха 114 000 работни места през юли, което е доста под очакванията за 175 000 нови работни места.
Равнището на безработица също се повиши до 4,3%, което е почти тригодишен връх, което предизвика нещо, известно като "правилото на Сахм".
Наречено на името на американския икономист Клаудия Сахм, правилото гласи, че ако средното ниво на безработица за три месеца е с половин процентен пункт по-високо от най-ниското ниво през последните 12 месеца, то страната е в началото на рецесия.
В този случай равнището на безработица в САЩ се е повишило през юли, така че средната стойност за три месеца е 4,1%. За сравнение, най-ниското ниво за последната година е било 3,5%.
Към тези опасения се прибави и фактът, че миналата седмица Федералният резерв на САЩ гласува да не намалява лихвените проценти.
Други централни банки в развитите икономики, включително Английската централна банка и Европейската централна банка, наскоро намалиха лихвените проценти.
Федералният резерв задържа разходите по заемите, но неговият председател Джером Пауъл даде знак, че е възможно да намали лихвите през септември.
Това обаче доведе до спекулации, че Федералният резерв е изчакал твърде дълго, за да предприеме действия.
Намаляването на лихвените проценти означава, че е по-евтино да се заемат пари, което на теория би трябвало да стимулира икономиката.
Ако данните за работните места сочат, че икономиката вече е тръгнала надолу, то опасенията са, че Федералният резерв е закъснял.
Към всичко това се прибавят и технологичните компании и цените на техните акции. Акциите им се покачват от дълго време, отчасти поради оптимизма за изкуствения интелект (ИИ).
Миналата седмица гигантът в производството на чипове Intel обяви, че съкращава 15 000 работни места. В същото време пазарните слухове сочеха, че конкурентът Nvidia може да се наложи да отложи пускането на новия си чип с изкуствен интелект.
Последва кървава баня на Nasdaq - американският индекс, в който преобладават технологиите. След като само преди няколко седмици достигна най-високата си стойност, в петък той се срина с 10 %.
Това помогна да се засили факторът на страха на пазарите и именно там може да се крие опасността.
Ако паниката на фондовия пазар продължи и акциите продължат да се сриват, Федерален резерв може да се намеси преди следващото си заседание през септември и да намали лихвените проценти.
Според Нийл Шиъринг, главен икономист на групата в Capital Economics, това може да се случи, ако има "пазарна диспропорция, която се задълбочава и започва да застрашава системно важни институции и/или по-широка финансова стабилност".
Сега за добрите новини.
"В момента не сме в рецесия", твърди самата г-жа Сахм, създател на правилото.
В понеделник тя заяви пред CNBC, че "инерцията е в тази посока".
Но добави: "Рецесията не е неизбежна и има значителни възможности за намаляване на лихвените проценти".
Други са нееднозначни по отношение на данните за работните места.
"Въпреки че докладът беше лош, той не беше толкова лош", каза Шиъринг.
"Вероятно ураганът "Берил" допринесе за слабостта на данните за заплатите през юли. Другите данни обрисуваха картина на пазар на труда, който се охлажда, но не се срива", каза той.
Той добави, че изглежда "няма увеличение на уволненията", докато "скромният" спад на средните седмични работни часове през юли "не крещи "рецесия".
За Саймън Френч, главен икономист и ръководител на отдел "Изследвания" в Panmure Liberum, след като преработи данните за работните места в САЩ, е време да си отдъхне.
"Ако се отдръпнем назад, внезапно ли преоценихме състоянието на най-голямата икономика в света? Не и не бива да го правим."
Но той добави: "Това е още една точка от данни в момент, когато ликвидността е изтъняла и има много неща, за които да се притеснявате."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!