В българските храни може да се намери всичко - от камъчета и буболечки, до ножчета, пирони и болтчета.
Това обобщи на пресконференция днес изпълнителният директор на агенцията проф. Пламен Моллов.
През изминалата година над 300 сигнала са получени в БАБХ за намерени от потребители чужди тела в различни хранителни продукти, посочи той.
Като най-масовите проблеми при храните у нас, установени по коледните и новогодишните празници, Моллов изброи лоша хигиена на местата, където се произвежда и опакова храната, неизрядни документи за произхода, както и липсата на системи за самоконтрол.
По думите му масово в България не се разбира смисълът на тези системи за самоконтрол, които особено засягат заведенията за обществено хранене.
Средно между 500 и 2000 лева са глобите за установени нарушения, а само за празниците са извършени общо 2042 проверки. Направени са 97 предписания, съставени - 24 акта, а 836 кг храни са бракувани от търговската мрежа - най-вече млечни продукти, меса, колбаси с изтекъл срок на годност.
Между 15 септември и 31 декември регулярно са проверявани преди всичко борси, складове, тържища за плодове и зеленчуци и за месо. В този период имаме около 300 сигнала по интернет и около 70 консултации по различни въпроси на потребителите, докладва проф. Моллов.
Проверките имат превантивен ефект по повод нелегалния внос и разпространение на храни, за които се избягва плащане на ДДС, а ние имаме проблеми при проследимостта на тези храни, посочи той. При по-големи складове и борси, както и при месата основно липсват етикети, с които да се докаже произхода на храните.
Пламен Моллов подчерта, че за последната година, откакто той оглавява агенцията, дисциплинарните производства на инспектори от БАБХ са се увеличили два пъти в сравнение с миналата година и са над 24. Уволнени заради нарушения и корупция за последната година са общо 8-9 души.
Официалните регулярни проверки от 1 декември до 5 януари в цялата страна са 13 292. При тях са бракувани общо 2 418 кг храни, 351 хранителни добавки, 55 литра фитнес напитки. Общо 13 са затворените обекти или такива с временно преустановена дейност.
При 10 тона моркови в склад в Пазарджишко е установена завишена норма на пестициди и са бракувани. Без наличната проверка морковите щяха да отидат в хранителната верига и да се изконсумират. Добрата координация между различните дирекции помогна това да не се случи, коментира Моллов.
Една от пречките при дейността на Агенцията по храните е фактът, че инспекторите при нарушение санкционират фирмата, а не лицето, което стои зад нея. Когато се затвори фирмата, въпросното лице отваря друга и продължава дейността си. Това обаче е проблем на търговския закон, а не на закона за храните, обясни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!