С традиционно тържество, песни, танци и руйно вино и тази година екипът на най-големия винпром в България отбеляза празника на Св. Трифон или още Трифонов ден.
Известен със своята почит и грижата за лозето, денят за "Винпром Пещера" бе посветен на вековните традиции на Трифон Зарезан.
Както служителите на компанията обичат да казват, доброто вино и ракия се правят с много любов и специално внимание към всяко зрънце грозде, защото по каноните на Православната църква 1 февруари символизира Нова година за лозето.
Тогава то се зарязва за здраве и берекет и от този ден тръгва неговото ново начало, за да расте буйно и сочно, а виното и ракията му да са пивки и меки. Не е случайна символиката всяка година край лозето да се лее руйно червено вино с пожелание да са сити лозите и богати плодовете им.
Именно на възраждането и предаването на вековните традиции на идното поколение заложиха тази година от "Винпром Пещера".
Лидерът във винепроизводството у нас пресъздаде целия ритуал на Трифонов ден - от тръгването рано призори на мъжете от селото към лозята, до коронясването на Царя на лозето.
Оказва се, че за експертите Трифон Зарезан не е само празник на виното, а исторически обичай в почит на земята и гроздето. Той води началото си от най-древни времена, но и до днес истинските винари и лозари вярват, че ритуалът трябва да се спазва изцяло, за да станат хубави виното и ракията.
Поверието сочи, че колкото повече вино се лее на Трифон Зарезан, толкова повече вино ще роди гроздето. Колкото повече танци и песни се изпеят, толкова по-лека ще бъде годината. Колкото повече веселие има, толкова по-сочно и плодовито ще е гроздето.
Възстановката на древния ритуал на "Винпром Пещера" обаче показа, че зарязването на лозата не е само песни и танци. Празникът всъщност започва още преди изгрев слънце, когато всички мъже се събират при масивите. Жените им носят пити, печени кокошки и вино, приготвени грижливо през нощта, за да са сити мъжете им и здраво лозето.
Зарязването започва от най-големия по ранг или възраст лозар, към най-младия мъж в селото. Всеки от тях зарязва по три пръчки и полива земята с червено вино.
Всъщност червено вино се лее три дни подред, защото както Църквата е повелила, дните около 1 февруари се наричат Трифунци и са посветени на лозето и любовта към него.
Кулминация на събитието е изборът на Цар на лозето, който бива ритуално коронясан от най-висшия лозар. В случая на "Винпром Пещера" най-висш по ранг е изпълнителният директор Иван Папазов, който положи ритуално корона от лозови пръчки на главата на най-младия експерт лозар в региона, който е отгледан в семейство на традиционни винари и лозари. Той пое отговорността да съблюдава растежа и плододаването на всички 15 000 дка лозови масиви на компанията, което не е никак лека задача. Зад гърба му обаче се оказа, че ще седят и стотиците експерти от всички краища на страната, които се грижат за масивите на "Винпром Пещера".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!