Остаряването на градините и ефектите от климатичните промени са сред бедите, които заплашват съществуването на какаото по света.
Това потвърдиха в Абуджа изследователи от Съюза на страните производителки (Copal), които бият тревога заради тази култура.
Устойчивостта й е "заплашена от много ограничаващи фактори", по-специално от "остаряването на плантациите, ефектите от климатичните промени и голямото въздействие на паразитите", както и недостатъчното финансиране на изследванията, посочва Нага Кулибали, генерален секретар на организацията.
Ако няма твърд отпор на заплахите, без съмнение до 50 или най-много 100 години какаото ще остане в историята, предупреждава той.
Според него насажденията трябва да се обновят с нови видове, устойчиви на вредители. Тази помощ би могла да дойде от страна на шоколадовата индустрия и правителствата на страните производителки.
Според последните предвиждания за реколтата 2011-2012, която ще е готова през септември, Международната организация за какаото (ICCO) разчита на 3,99 млн. т, за разлика от по-раншни очаквания за 3,961 млн. т.
Въпреки това добивът ще бъде с около 7% по-нисък от кампанията през 2010-2011 г.
Спадането на добивите се обяснява с намаляването на производството в Кот д`Ивоар - какаов производител №1 в света.
Заедно с Бразилия, Камерун, Доминиканската република, Габон, Гана, Малайзия, Нигерия, Сао Томе и Принсипе те участват в Copal, чието седалище е в Лагос, Нигерия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!