И ма намаление на налягането в тръбата, по която получаваме газ от Украйна, но в момента страната ни може да изпълнява всички свои ангажименти по доставка и пренос на газ.
Това коментира пред журналисти вицепремиерът по икономическите въпроси Екатерина Захариева, която откри Петата енергийна международна конференция в София.
В момента налягането по тръбата е 34 бара, нормално е то да не пада под 38 бара, но това не означава, че ние не успяваме да изтегляме колкото ни е необходимо, каза Захариева. Въпросът е налягането да не пада под 28 бара, добави тя.
Вицепремиерът каза, че към България не са били отправяни предупреждения, че ще бъдат намалени доставките на газ
Ние следим информацията непрекъснато, подготвени сме за подобна ситуация, следи се ежедневно и налягането по тръбата, кризисният щаб не е спирал работа, увери вицепремиерът.
На въпрос дали при това положение ТЕЦ "Варна" ще бъде оставен да работи и след 1 януари 2015 г., макар и да няма изградени сероочистващи инсталации, Захариера каза, че и според европейската директива, когато има криза, може да се направи изключение. Самата ЕК е препоръчала след провеждане на стрес тестовете на енергийите системи на страните за това доколко са уязвими при спиране на газовите доставки от Русия, ТЕЦ "Варна" да остане да работи, както и да се ускори изграждането на интерконекторите.
За съжаление румънската връзка още не е готова, макар срокът да беше това лято, каза Захариева и добави, че през тази зима интерконекторът няма да може да бъде ползван. В момента все още не е обявен конкурс за избор на нов изпълнител, имаме уверение, че румънският консорциум ще се справи, но ако не успее, може би ще се върви към избор на друг, предположи Захариева.
Захариева посочи четири приоритета, които са важни за енергийната сигурност на страната. "На първо място е доброто управление в сектор енергетика. Добро управление в държавните дружества, но и стратегическа визия в дългосрочната политика. Това е нещо, което липсва през последните години. На второ място е енергийната дезирфикация. Създадохме енергийния борд като място за конструктивен дебат за необходимите промени в сектор енергетика“, обясни Захариева.
"Надявам се енергийният борд да продължи да работи и да бъде подкрепени от всички участници в него. Енергийният борд не е панацеята и държавата не бива да се крие зад него. През годините се показа, че когато решенията се взимат набързо и на тъмно без да се обсъждат с експертите, видяхме, че това не е добрият начин“, допълни Захариева.
По отношение на преговорите за съставяне на правителство вицепремерът коментира, че според нея всяка формула, която води до съставяне на правителство е по-добра от липса на правителство и нови избори.
Надявам се политическите сили да подходят отговорно и да подкрепят първата политическа сила за съставяне на правителство, заяви Захариева.
Относно необходимостта от актуализация на бюджета Захариева заяви, че се надява внесеният от служебния премиер проект за актуализация на бюджета да бъде подкрепен, защото в противен случай в края на ноември страната ни ще бъде в невъзможност да поема част от неотложните си разходи.
Захариева отбеляза, че предвидените в проекта 2 млрд лв. във връзка с КТБ са за осигуряване на гаранция на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, за да могат да бъдат платени всички гарантирани по закон депозити.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!