Електроразпределителните дружества ЧЕЗ, "Енерго-Про" и ЕВН да бъдат задължени от регулатора постепенно да подменят старите електромери с "умни" такива и да внедрят така наречените умни мрежи.
Това предложи на пресконференция днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев като решение на проблема с високите сметки за ток от последните седмици.
Добрев даде брифинг в Българския институт по метрология, където бяха доставени за проверка четири електромера, демонтирани от блокове с постъпили жалби от потребители.
Електромерите ще бъдат тествани в продължение на 24 часа и ще се отчете не само дали са изправни, но и дали в последните месеци са работили коректно, посочи Добрев.
Той каза, че на случаен принцип ще бъдат проверени още десетки електромери на граждани, подали жалби в ЧЕЗ, като за проверките потребителите няма да заплащат.
Ще проверим достатъчно голяма извадка и може да се окаже, че някои електромери не отчитат коректно, но в повечето случаи проблемът за високите сметки няма да бъде в електромера, коментира Добрев.
Трябва ни решение, което да е дългосрочно, заяви министърът.
Първото нещо, което трябва да се направи и се прави в цял свят, е да се направи подмяна на обикновените електромери с така наречените "умни електромери", което да е част от развитието на така наречената "умна мрежа", обяви министърът.
Умните електромери комуникират директно със системата и изпращат показанията чрез модем - тоест няма да разчитаме на инкасаторите да минат и да отчетат уредите на 30-тия и ли 40-тия ден, а в точния ден и час електромерите ще изпращат данни към системата, обясни процеса министърът.
Освен че отчетният период ще е точно фиксиран и че отчетът ще е по-надежден, внедряването на такива електромери ще помогне и за либерализирането на пазара, посочи Делян Добрев.
Той каза, че и сега на хартия всяко домакинство може да си избере търговец, който да му доставя енергията, но на практика това е невъзможно,
защото никое дружество, регистрирано като търговец на електроенеригя не се наема да направи разходи за инкасатори, каси за заплащане на енергията и други.
С такива разполагат само електроразпределителните дружества и така на практика те нямат конкуренция. Ако имаме умни електромери, сметката може да бъде превеждана по електронен път - на ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго-Про" или на още 100 регистрирани търговци на електроенергия, каза Добрев.
Либерализацията на пазара ще позволи всеки един търговец да заплати на ЕСО преноса и достъпа и да достави енергията на краен клиент, използвайки мрежата на трите ЕРП, обясни още министърът.
По закон те нямат право и възможност да ограничат който и да било търговец да използва мрежата им, добави Добрев.
Друго предимство за потребителите ще е, че ще могат да следят сметката си в реално време. За да се случи подмяната на обикновените електромери с "умни", трябва да се издаде решение на ДКЕВР, което да задължи ЕРП да направи подмяната на електромерите, заяви министърът.
Подмяната им няма да става за сметка на потребителите - това и сега е задължение на електроразпределителните дружества, отбеляза той. Добрев подчерта, че те трябва да бъдат задължени да направят това в рамките на одобрените им от ДКЕВР инвестиционни разходи.
Да се използва предплатена услуга за използване на електроенергия,
предложи Добрев като препоръчителна мярка за справяне с проблема с високите сметки за ток.
Такава услуга съществува при мобилните оператори, но при тях тя е много по-скъпа, докато при електроразпределителните дружества ще е на цена като за обикновена доставка на енергия, каза министърът по време на пресконференцията.
Тази услуга е изключително подходяща за вилни зони, посочи Добрев. Собствениците на вили, които не ги ползват целогодишно, могат да си купят ваучер за електроенергия за 100 лв. например, след което да наберат цифрите на ваучера на електромера си и той да се зареди със съответното количество електроенергия, даде пример министърът.
За да се случи това обаче, домакинството трябва да е снабдено със специален електромер. Делян Добрев заяви, че електроразпределителните дружества трябва да започнат да сменят постепенно всички стари електромери с нови "умни електромери", като това ще става за сметка на техните инвестиционни разходи, признати им от ДКЕВР.
Добрев посочи, че има редица жалби от собственици на вили, в които те се оплакват, че са получили сметки от по 30-40 лв. без да са посещавали вилите си известен период от време.
Това е така, защото подобни вилни зони не се отчитат всеки месец, а веднъж на шест месеца например и така на потребителите се изпраща сметка за по-дълъг период назад, дори и в последния месец да не са ползвали ток, обясни министърът.
Стойността на един умен електромер е около 30 лв., а на такъв електромер, който може да работи с предплатен ваучер - около 30 евро,
посочи Добрев и каза, че това няма да бъде толкова голяма инвестиция за ЕРП-тата.
Той добави, че има българска фирма, която произвежда подобни уреди. Подмяната не може да стане наведнъж, само в региона, обслужван от ЧЕЗ електромерите са около 2 млн., каза Добрев.
По думите му трябва да се започне с подмяната на уредите от квартали, които нямат друг вариант за отопление освен ток и съответно имат висока консумация и високи сметки.
С между 5 и 7% спадат загубите, когато се въведе умна мрежа, посочи още министърът. Утре преди обяд ще е готов окончателният протокол за първите проверени електромери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!