Има и ще има непремерен натиск на заинтересовани лица и накърнени икономически интереси за цените на горивата, но министър-председателят показа, че ми има доверие и ми възложи да използвам инструментариума, който имам, каза министърът на икономиката Трайко Трайков пред журналисти.
"Премиерът не е човек, който се поддава на натиск. Мисля че съм показал, че и аз не съм такъв. Не става дума за героични пози, а за защита на интересите на потребителите", добави Трайков.
Той припомни, че преговорите с търговците на горива се водят от вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков и допълни, че се надява работната група скоро да стигне до някакви съществени резултати.
Ако "Лукойл - България", "Петрол", и "Ромпетрол" вече продават горивата си на загуба, работа на техните мениджъри е да изкарат тези компании на печалба, каза Трайков.
Преди две седмици Трайков влезе в задочен спор за цените на горивата след като каза, че прозводствените разходи на "Лукойл Нефтохим" не са проблем на държавата, защото предприятието не е държавно, а на твърденията, че рафинерията на практика работи за минимална или почти нулева печалба, отговори, че "това би било признак за удивително неефективна операция в тази рафинерия".
От "Лукойл България" отговориха с въпроси на Трайков, между които "Може ли министърът да смята?", както и "Интересува ли се министърът на икономиката от икономика?".
Преговорите за АЕЦ "Белене" са в юридически вакуум,
защото действието на последното удължаване на споразумението с руската страна изтече на 31 март, посочи икономическият министър.
Сигурен съм, че преговорният екип ще се справи с мандата, даден му от министър-председателя и ще договори тримесечен мораториум при изгодни за страната ни условия, отбеляза той.
"И двете страни подхождат сериозно към преговорите и съм убеден че ще се стигне до споразумение.
В тези три месеца ние ще искаме нашата страна да не се натоварва с допълнителни ангажименти, преди да е постигнато споразумение за цената на централата.
Проектът за АЕЦ "Белене" е роден с един "изначален грях" - подписано е споразумение за 673 млн. евро преди да е договорена ескалацията на инфлацията за тях, както и по целия проект", каза Трайков.
Ние сме започнали да плащаме, нещо се произвежда, но още не е ясна каква е крайната цена, каза Трайков.
На въпрос дали компанията "Уестингхаус" може да се включи в АЕЦ "Белене" Трайчо Трайков посочи, че не е удачно да се търси нов инвеститор, защото това ще зачеркне направеното досега.
Трайков каза, че не трябва да се пренебрегва нито е една алтернатива.
На въпрос дали "Уестингхаус" (Westinghousenuclear.com) може се строи седми реактор в АЕЦ "Козлодуй" Трайков каза, че това също е вариант.
Вчера Трайков обсъди с посланика на САЩ Джеймс Уорлик предстоящо в края на април посещение на представители на "Уестингхаус" в България. Очаква се тогава за среща с министър-председателя Бойко Борисов и с икономическия министър в София да пристигнат Андерс Джаксън - президент за Европа, Средния Изток и Африка на "Уестингхаус" и изпълнителният директор и вицепрезидент за Европа на компанията Хосе Гутиерес.
Целта на визитата е обсъждане на развитието на ядрената енергетика в света след събитията във "Фукушима", представяне на възможностите на реактора от най-ново поколение AP 1000, технологичните възможности за извеждане от експлоатация на реакторите 1-4 на АЕЦ "Козлодуй", се посочва в официално съобщение на икономическото министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!