Присъединяването на инсталациите на потребителите в сграда - етажна собственост, към топлофикационно дружество ще се извършва с писменото съгласие на собствениците, притежаващи най-малко две трети от квадратурата в сградата.
Това реши парламентът, като прие на второ четене текстове от промените в Закона за енергетиката.
Досега законът предвиждаше решението да се взема с гласовете на две трети от собствениците в сградата.
Идеята е хората, които притежават две трети от квадратурата, да определят присъединяването или отказването от парно, поясни Никола Белишки от ГЕРБ.
Според Рамадан Аталай от ДПС с промените се регламентира присъединяването, но няма законова разпоредба по какъв начин хората могат да се откажат от услугата.
Парламентът реши още, че уредите за дялово разпределение на топлинна енергия могат да бъдат собственост на потребителите, да бъдат взети под наем или на изплащане от топлинните счетоводители.
Изборът на топлинен счетоводител ще става с писменото съгласие на собствениците, притежаващи най-малко две трети от собствеността в сградата.
Фирмата ще сключва договор с крайния потребител, с който ще се уреждат собствеността на уредите, условията и начина на плащане, периодичността на отчитане на показанията, заплащането на услугата за дялово разпределение.
Рамадан Аталай посочи, че след като ще се сключват индивидуални договори, топлинните счетоводители вече не би трябвало да бъдат подизпълнители на топлофикационните дружества, а в момента такава промяна не е предвидена в закона.
Никола Белишки посочи, че топлофикационните дружества плащат за услугата за отчитане на уредите за дялово разпределение на топлинните счетоводители, а несъбраните вземания от потребителите са за тяхна сметка. Той добави, че следващата промяна в закона ще бъде в посока отделяне на топлинните счетоводители от топлофикационните дружества.
С приетите промени в закона съставът на ДКЕВР ще бъде намален от 13 на 7 души.
Новият председател и състав на регулаторния орган трябва да бъдат определени до три месеца от влизането на закона в сила.
Депутатите гласуваха още председателят и членовете на ДКЕВР да се избират за не повече от два мандата, като се въвежда и ротационен принцип за обновяване на състава на всеки две години и половина.
С промените се дава още право на ДКЕВР да назначава одитори, които да правят последващи проверки на дейността на производителите на електрическа и топлинна енергия, на преноса, разпределението, доставката на енергията и природния газ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!