Цените на петрола би трябвало да започнат да спадат, ако либийските бунтовници успеят да свалят от власт Муамар Кадафи.
Цялостният ефект от подобно развитие на нещата обаче няма да се почувства с месеци.
Това предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на независими анализатори.
Снощи бунтовниците навлязоха в Триполи без да срещнат сериозна съпротива няколко часа, след като завзеха военната база, защитаваща столицата.
Те са задържали сина на Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам.
Независимият анализатор Ендрю Липау посочи, че петролните пазари ще отговорят днес на случилото се вероятно с понижение на цените, като признак на облекчение, че конфликтът скоро ще приключи.
Когато боевете започнаха, петролът се търгуваше за 84 долара за барел.
Цената му бързо скочи над 93 долара и продължи да расте, като в края на април надхвърли 110 долара.
Търсенето на нововъзникващите пазари, включително Китай, също са изиграли роля в поскъпването. Петролът започна да поевтинява неотдавна заедно с акциите заради опасенията за световния икономически растеж.
Либия изнасяше около 1,5 милиона барела петрол дневно, но след избухването на конфликта почти целият износ бе спрян.
Макар либийският петрол да представлява по-малко от 2% от световното търсене, отсъствието му на пазара се отрази на цените, тъй като той е с високо качество и е подходящ за европейските рафинерии.
Европейските рафинерии имаха затруднения да покрият появилия се недостиг, въпреки че Саудитска Арабия увеличи добива си.
В резултат европейските пазари би трябвало да отчетат първи и най-значителен спад на цените на петрола, посочи Липау.
Той добави, че развитие по европейската дългова криза тази седмица също може да раздвижи фондовите пазари по света и заедно с тях цените на петрола.
Независимият анализатор Джим Ритърбуш посочи, че дори ако бунтовниците успеят скоро да отстранят Кадафи от власт, отражението върху цените в краткосрочна перспектива ще бъде ограничено.
Майкъл Линч, председател на "Стратеджик енърджи енд икъномик рисърч" отбеляза, че веднага щом Кадафи бъде свален от власт, новото либийско правителство може да поеме по пътя на иракския кабинет след свалянето на Саддам Хюсеин и с години да спори по всяка подробност.
Другата възможност е да бъде последван примерът на Кувейт и новите управляващи бързо да решат да се обърнат към външна компания, за да може добивът да бъде възстановен веднага.
По думите му винаги съществува вероятност процесът да бъде спрян, ако някой от генералите на бунтовниците реши да заграби властта или ако различни фракции се захванат с дебати по новата конституция на страната и отложат вземането на решение за добива на петрол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!