Топлофикационните дружества ще започнат да връщат на абонатите си надвзетите суми с лихвите след промяната в общите им условия за работа, готвена от енергийния регулатор (ДКЕВР).
Това съобщи днес председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
В отговор на журналистически въпрос Семерджиев призна, че в момента договорите на топлофикациите с клиентите им в тази си част не действат в полза на потребителите.
Причината е, че при надвзети от страна на топлофикационно дружество суми, те или се приспадат към следващи сметки, или се връщат, но без лихви за периода, в който топлофикацията ги е задържала.
В същото време потребителите плащат забавени сметки към топлофикацията с лихви.
Eдиният вариант това да се промени е чрез промяна в общите условия на топлофикациите, другият вариант е да се изчака влизането в сила на новия закон за енергетиката и наредбата към него, коментира Семерджиев.
Той каза, че по-лесно би било да се променят общите условия, както това е било направено с енергоснабдителните дружества.
Още до средата на април ще задействаме процедура за промяна и е напълно възможно тя да залегне в общите условия на топлофикационните дружества към май, тоест преди изготвянето на изравнителните сметки за парно, каза Семерджиев.
Според него абонатите на "Топлофикация София" трябва да имат право на избор дали да плащат сметките си на равни месечни вноски, или не. Продължаваме да
търсим възможност за по-малко увеличение на цената на природния газ
от предложеното от работната група към ДКЕВР увеличение - 4, 47%, - но със сигурност повишение на цената ще има, каза още Семерджиев.
При тези параметри цената на парното и топлата вода няма да бъде коригирана, обясни той.
Относно тенденцията за поскъпване на горивата, председателят на държавния регулатор заяви, че повишаването на котировките на горивата на световния пазар ще се отразява и в цените на природния газ, който България купува.
Ако тенденцията за увеличение на цените на горивата продължи, според мен ще трябва свободният капацитет на хранилището в Чирен по-бързо да бъде запълнен, докато газът не е станал по-скъп, прогнозира председателят на ДКЕВР.
История е сключването на дългосрочни договори за изкупуване на енергия, такива условия вече няма и не може да има за която и да било централа, включително и за ядрената централа "Белене", коментира Семерджиев възможността да бъдат сключени договори за дългосрочно изкупуване на енергията от АЕЦ "Белене".
Семерджиев не изключи възможно сключване на фючърсни сделки, но посочи, че всичко, свързано с АЕЦ "Белене", все още е на ниво работен проект.
Плащаме с около 3% по-скъп ток заради това, че мощностите на ТЕЦ "AES Гълъбово" все още не работят,
но енергията, която би трябвало да бъде произвеждана от тях, от 1 юли миналата година вече е калкулирана в цената на тока, съобщиха от комисията.
Лили Младенова, началник отдел "Цени" в ДКЕВР заяви, че ефектът на енергията от ТЕЦ "AES Гълъбово" върху крайната цена на електроенергията за потребителите е около 3%.
Енергията от ТЕЦ "AES Гълъбово" (бившата ТЕЦ "Марица Изток 1" ) по договор трябва да се изкупува от НЕК и се калкулира в енергийния микс, от който ДКЕВР определя и цената на тока за потребителите.
Семерджиев каза, че централата има технологичен проблем и си плаща неустойки заради това, че все още не произвежда ток.
Ще станат публични всички разчети на НЕК и няма да има съмнение, че потребителят е ощетен, коментира Семерджиев. Той добави, че НЕК получава неустойки и от ТЕЦ "Енел Марица Изток 3" заради това, че централата не работи с пълен капацитет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!