Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с председателя на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
На изненадващата, необявена предварително среща са били обсъдени реализацията на проекта "Южен поток" и новите договори за доставка на природен газ, които предстои да бъдат подписани между двете страни.
България е поставила редица искания, между които повишаване на транзитните такси и доставка на газ без посредници.
"Газпром" прояви разбиране спрямо българското искане, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от в. "Дневник". Той също участва в разговорите.
Това искане беше поставено от българската страна след газовата криза през януари 2009 г., но до момента преговори за подписване на нови договори за доставки не се водят.
В момента природният газ се доставя от "Овергаз инк", "Винтерсхал" и "Газпромекспорт".
По думите на българския енергиен министър ще бъдат въведени банкови гаранции от доставчиците.
Премиерът Борисов е поставил въпроса съществуващият транзит на газ за България да бъде разглеждан в контекста на проекта "Южен поток" по начин, по който страната ни да не бъде ощетена.
И президентът Георги Първанов прие Алексей Милер по негова молба, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Първанов е поставил въпроса за практическото реализиране на политическата договореност новите договори да бъдат подписвани директно между българската и руската газови компании без посредници.
Алексей Милер е потвърдил съгласието на руската страна за директни договори.
Когато обсъждаме проекта "Южен поток", трябва да видим какво става с досегашния транзит на газ през България, обясни по-късно министър Трайков.
"Когато говорим за транзит, трябва да кажем какво става с транзитните такси, които са толкова ниски за България, добави той. Когато говорим за транзитни договори, говорим и за договори за доставка на газ, където също имаме цял набор от искания и взаимни очаквания", обясни Трайков. В някои страни транзитните такси за пренос на газ са двойно по-високи, отколкото в България.
Министърът добави, че днес за пръв път се е срещнал с Алексей Милер и че очаква разговорите с "Газпром" да станат по-интензивни.
В отговор на въпроси на журналисти Трайков уточни българската позиция:
АЕЦ "Белене" може да бъде построена, защото в проекта вече са вложени много пари.
Стратегията на правителството ще е оттук нататък срещу вложената в проекта за нова ядрена централа сума да се получи възможно най-голям икономически интерес и дял в бъдещата централа. Ще предложим методи за финансиране, които да са привлекателни за инвеститорите, каза Трайков.
Предстоят разговори с представители на "Росатом" за отпускане на заем в размер на около 2 млрд. евро, така че да могат да продължат строителните дейности през 2010 и 2011 г.
От три години Русия непрекъснато предлага финансиране.
Трайков уточни, че става въпрос за заем, но още не е ясно под каква форма би могъл да бъде отпуснат той.
В същото време беше официално обявено, че дружеството
"Газпром маркетинг и трейдинг" иска да търгува с електроенергия в България.
Дружеството е дъщерна компания
на "Газпром" и кандидатства пред
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за
получаване на лиценз за търговия с електроенергия.
На днешното открито заседание на комисията представителят на "Газпром маркетинг и трейдинг" Богдан Преда посочи, че дружеството кандидатства за 20-годишен лиценз, като обемът на търгуваната енергия ще бъде първоначално 50 млн. мегаватчаса годишно, а впоследствие може да достигне до 350 млн. мегаватчаса.
Намеренията на "Газпром" са да стане световна компания за търговия с електроенергия и разширяването на търговската й дейност в Източна Европа е част от този план.
"Газпром" има интерес и към търговия с квоти парникови газове и получаването на лиценз за търговия с електроенергия е първа стъпка към разширяване на дейностите на компанията, посочиха от дружеството.
Богдан Преда добави, че очаква дружеството да започне търговска дейност до два месеца.
ДКЕВР ще реши дали да издаде лиценз в края на този месец.
Неочакваното посещение на Милер осуети обявеното по-рано посещение на министър-председателя в БТА по повод 112-годишнината от създаването на националната информационна агенция. Генералният директор Максим Минчев съобщи, че Борисов ще гостува на агенцията в близките дни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!