Цените на природния газ и на парното отопление няма да бъдат увеличавани, а е възможно и да се понижат, прогнозира председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)Ангел Семерджиев.
Направихме корекция в цените на топлофикационните дружества, вследствие на намаляване на признати специфични разходи, по този начин намалихме и крайните цени, каза Семерджиев.
Той обаче подчерта, че комисията няма контрол върху цените, по които природният газ се внася в страната.
"Ние регулираме цените на вътрешния пазар, всички договори за доставка са външни и те се приемат такива, каквито са. Това, което ние правим, е оптимизация", обясни Семерджиев.
Не си спомням нито един случай, в който
да сме повишавали цена, предложена от дружество,
винаги сме намалявали, продължи председателят на ДКЕВР.
По отношение на "Булгаргаз" Семерджиев информира, че дружеството има натрупан съществен недовзет приход, възлизащ на не по-малко от 150 млн. лева, както и че ДКЕВР очаква заявление за цените, по които "Булгаргаз" смята да продава газ на потребителите си.
България и "Газпром" подписаха вчера споразумение, според което до 15 ноември трябва да се подготви и подпише новият договор за доставка на природен газ от Русия.
"Зелената добавка" в цената на тока, която бе сред основните причини за поскъпването на електроенергията от 1 юли тази година, може да се окаже недостатъчна, прогнозира Семерджиев.
Очакванията са, че "зелената добавка" няма да може да покрие всички разходи, които ще се правят за купуване на енергия, произведена от възобновяеми енергийни източници по преференциални цени.
От 1 юли 2012 г. тази добавка
бе увеличена от 3,72 лв. на мегаватчас на 11,10 лв. на мегаватчас,
въпреки че преференциалните цени за изкупуване на енергията от ВЕИ бяха намалени.
От 1 септември цените, по които ще се изкупува произведената от слънчеви панели енергия, отново ще бъдат понижени, поне с 30%, заяви днес Семерджиев.
По думите му през юли и август няма нови големи фотоволтаични мощности, които да са присъединени към системата, а само малки - от по 30 до 200 мегавата, и те няма да повлияят съществено на цените. Въпреки това обаче се очертава разходите за зелена енергия да бъдат по-големи от очакваното и да не могат да бъдат покрити от влязлото вече в сила увеличение на цените на електроенергията.
Досега по-големите разходи бяха за сметка на НЕК,
сега обаче няма да е така, защото според новата методика тежестите за компенсиране на разходите ще се разпределят между всички оператори по мрежата - и НЕК, и електроразпределителните дружества, посочи Семерджиев.
Възможно е от следващия регулаторен период - от 1 юли 2013 г., отново да се наложи да бъдат компенсирани дружествата за по-големите им разходи за зелена енергия, добави той.
Няма да бъдат подписвани и нови договори за присъединяване на мощности от ВЕИ, заяви днес Семерджиев. ДКЕВР е решила това след изявление на Електроенергийния системен оператор, че мрежата не би могла да издържи на значително увеличение на мощностите от ВЕИ, след като вече има подписани договори за повече от 4000 мегавата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!