С е ест до десет процента могат да паднат цените на електроенергията за клиентите средно напрежение, когато излязат на свободния пазар.
Но в близките пет години едва ли битовите потребители в България ще могат да излязат на свободния пазар.
Това прогнозира днес "Фреа Трейдинг", една от най-големите европейски компании - търговци на енергия, която разширява дейността си в България и на вътрешния пазар на електроенергия.
Крайната цена за електроенергия включва три основни компоненти - енергийна, мрежови тарифи и данъци. Когато клиентите излязат на свободния пазар, те ще могат да оптимизират енергийната компонента в цената, която е от порядъка на 50-60 процента от общия дял, коментира пред журналисти Калоян Кънев, управител на "Фреа Трейдинг", част от компанията "Акспо България".
Ако приемем, че 10-15% е намалението на енергийната компонента, то това означава шест - десет процента намаление на крайната цена, каза Кънев.
Фирмите - средно напрежение, които вече са излезли на свободния пазар, плащат по-малко за ток от тези, които са на регулирания и получават енергия от електроразпределителните дружества, заяви категорично Кънев.
При клиенти, които ползват преобладаващо енергия по нощна тарифа, намалението на цената е незначително, но повечето фирми развиват производството си през деня и при тях разликата в цената на енергията в сравнение с тази на регулирания пазар достига десет процента.
Според Кънев след 1 юли 2013 г. , когато всички клиенти средно напрежение излязат на свободния пазар, цената на електроенергията, която ще могат купят на пазара, ще бъде по-ниска от тази, която ще им бъде доставяна от снабдител крайна инстанция, каквото ще бъде електроразпределителното предприятиеили ЕСО.
Все още обаче не сме видели изискванията за доставчиците последна инстанция и едва след това ще видим дали наистина ще бъде така, добави той.
Кънев обясни, че при излизане на свободен пазар клиентите подписват персонални договори за пренос и достъп с мрежовите предприятия и договор за доставка на енергия - с търговеца - доставчик.
Засега всички фирми, регистрирани като търговци - крайни доставчици, отчитат трудности в процедурите по регистрация на клиентите си към електроразпределителните мрежи. Вместо 7 до 14 дни, както предвижда регулаторната рамка, този процес се забавя между един и два месеца и това може много да затрудни процеса поизлизане на фирмите на свободния пазар, предупреждават търговците.
Според Кънев електроразпределителните дружества са заинтересовани да задържат стопанските си клиенти, защото от тях имат печалба, докато при битовите клиенти работят на загуба.
Междувременно днес отново, за пореден път, беше съобщено, че на 26 април от 10 до 17 ч. по разпореждане на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) ще бъде ограничено производството на електроенергия от фотосоларни паркове и вятърни електроцентрали в Североизточна България и в Западна България . Поради
необходимост от поддържане на баланс между производство и потребление
в електроенергийната система ограничението ще бъде на 40 на сто от производството.
С 6-10% може да паднат цените на тока
Това прогнозира "Фреа Трейдинг", една от най-големите европейски компании - търговци на енергия, която разширява дейността си в България
25 април 2013, 19:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!