Увеличението на цената на природния газ ще е 4,88% от 1 юли.
Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, цитиран от "Фокус".
Увеличението на цената на газа ще се отрази по съответен начин и на топлинната енергия.
Тенденцията за намаление, дори при тази цена на газа, се запазва, с изключение на "Топлофикация София", където ще има увеличение на топлинната енергия, посочи той.
Предстои да решим дали да направим корекцията от 1 юли, или на следващ етап, имайки предвид очакванията за намаление цената на газа, обясни Семерджиев.
Дай Боже да се случи и веднага ще го отразим, посочи още той.
Предстои в бъдеще цените на енергията от възобновяеми източници и на енергията от високоефективното комбинирано производство на топлофикациите да падат и през следващата година няма да има шоково поскъпване на тока, заяви по-рано шефът на енергийния регулатор в интервю за БТА.
Цената на тока за крайния потребител пък се вдига единствено заради три добавки, които отразяват задълженията към обществото - развитие на зелена енергия, на високоефективно производство на топлофикациите и енергия по дългосрочни договори, коментира Семерджиев.
Производството на електроенергия от топлофикациите по високоефективно комбинирано производство според европейското законодателство трябва да се стимулира, а цените на този вид електроенергия са зависими от цените на природния газ и въглищата, обясни председателят на регулатора.
Въпреки това добавката за енергия от когенерации в бъдеще ще намалява до пълното й изчезване след две-три години, прогнозира Семерджиев.
Цените на енергията от възобновяеми източници пък ще се доближават все повече до цените на енергията от конвенционални централи и в бъдеще няма да има нужда и от добавка зелена енергия.
От 1 юли тази година всеки потребител ще плаща в цената на тока и нова добавка, в която са изведени разходите на НЕК за изкупуване по дългосрочен договор на скъпата електроенергия от ТЕЦ "AES Гълъбово".
С влизането в сила Закона за енергетиката обаче ДКЕВР ще има право да промени начина на ценообразуване по договора с централата, така че и тази цена да бъде намалена.
Фактът, че от следващата година българските производствени централи ще трябва да купуват емисии въглероден диоскид също няма да окаже съществено влияние върху цените на тока за бита през следващата година, прогнозира Семерджиев.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!