Цените на разговорите през 2010 г. ще паднат средно с 23 - 25%, каза пред журналисти Никола Кичев, директор "Взаимоотношения с оператори и регулации" в "Мобилтел".
През последните три години средногодишният темп на намаление на цените за изходящи разговори, включително и месечната такса, възлиза на 23,5%.
Кичев добави че само 30-40% от притежателите на SIM-карти за предплатените услуги на мобилните оператори ще успеят да ги регистрират на свое име до края на годината, каквото е изискването на закона.
От първи януари 2010 г. през тези карти няма да се осъществяват изходящи повиквания, освен на спешните телефони, а от края на януари връзката с тях ще бъде прекъсната напълно.
Срокът за регистрация на SIM-картите у нас е крайно недостатъчен - само три месеца, каза Кичев. Той уточни, че в Гърция този срок е бил една година, а в Испания - две години.
Според последния доклад на ЕК за състоянието на европейския пазар на електронни комуникации България е страната с най-нисък среден разход на потребител на мобилни услуги.
Въпреки това, българските мобилни оператори поддържат висок темп на инвестициите, благодарение на силната конкуренция.
Годишните инвестиции в сектора в България са над 500 млн. евро или близо 2% от БВП, при по-малко от 0,5% средноевропейско ниво.
Според 14-ия доклад на Европейския съюз за състоянието на европейския пазар на електронни комуникации, България е втората държава с най-ниските цени на дребно за мобилни разговори.
Позицията на "Мобилтел" по отношение на цените за терминиране е, че компанията подкрепя намаляването на цените на едро, но това трябва да става плавно и достатъчно предвидимо.
Настоящият график на тяхното понижение е значително по-стръмен от европейските практики, според които цените на едро падат средно с около 12-13% на годишна база.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!