С 13% ще бъде увеличена цената на електрическата енергия за потребителите от 1 юли, съобщи в Народното събрание председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Той дойде специално, за да направи изявление и каза, че е искал първо пред депутатите да съобщи решението на комисията, взето късно снощи.
Увеличението като краен резултат за потребителите ще е с около 13%, вместо обявените от нас 10% - това бе трудно решение за нас, обяви председателят на ДКЕВР.
Независимо, че цените на електроенергията в България са най-ниски сред страните в ЕС, всяко тяхно повишение се приема много критично у нас, призна той.
Комисията единодушно била взела решението. Наложила се корекция заради добавката "зелена енергия".
"Промяната в размера на добавката за зелена енергия се налага, тъй като Националната електрическа компания (НЕК) претърпява значителни щети от повишеното производство от възобновяеми източници - много над прогнозите, направени миналата година.
За съжаление се оказа, че са много и над прогнозите, направени към края на април т.г. Тоест
за месеците май и юни има изключително интензивно изграждане и въвеждане на фотоволтаични централи,
което предизвиква допълнителни разплащания от НЕК, които не са предвидени в крайната цена", обясни Ангел Семерджиев.
Това наложило вдигането на цената с още 3% - заради зелената добавка. Корекцията в зелената добавка не отчита бъдещи периоди, а отчита настоящият момент, добави той.
От приемането на първия закон от 2003 г. за ВЕИ, алтернативните източници и биогоривата бе определен и механизъм, с който да се компенсират допълнителните разходи за изграждането им, припомни председателят на ДКЕВР.
Към момента България била значително над графика за достигане на енергоизточници от ВЕИ до 16% до 2020 г., обобщи той.
В същото време Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) съобщи, че във връзка с получен сигнал за съмнения за незаконосъобразност при издаването на разрешения за ползване на фотоволтаични инсталации, е разпоредена проверка.
Тя ще обхване издадените през последните два месеца актове. Резултатите от проверката ще бъдат оповестени веднага след приключването й, се посочва в съобщението.
Природният газ поскъпва с 4,88 процента от 1 юли 2012 г.
при поискано близо 16 процентно увеличение на цената от "Булгаргаз". Заради промяната в цената на горивото цената на топлиннатаенергия в столицата ще се повиши с 2,7%, защото "Топлофикация София" няма никакви резерви да поеме поскъпването на природния газ, обясни Ангел Семерджиев.
Увеличават се цените на парното и във Велико Търново (с 6,9%), Русе (с 6,2%), Перник (5,9%). По думите на Семерджиев основната причина е поскъпването на цените на въглищата от внос и отчитането на разходи на топлофикационните централи за закупуване на квоти парникови газове от началото на следващата година.
В останалите градове от страната парното поевтинява. Най-значителен е спадът в цената на топлинната енергия за "ЕВН България Топлофикация" - с 20,6%. Причината е, че пловдивската топлофикация, собственост на ЕВН, въведе високоефективна инсталация за производство на електрическа и топлинна енергия и това дава възможност за намаляване на цената,обясни Семерджиев.
Подобно е положението и с "Топлофикация Бургас", където цената ще бъде намалена с 14%, и "Топлофикация Плевен", където цената пада с 3,1%. Намалява се и цената на парното във Варна - с 8,5%, както и за топлинната енергия, произвеждана от "Брикел" - с 16%.
Почти без промяна остават цените на топлинната енергия във Враца (понижение с 0,7 процента) и Габрово (поскъпване с 0,3процента). За "Топлофикация Сливен" цената се понижава с 3,5 процента.
С близо 5% се повишава цената на водата в столицата от 1 юли 2012 г.,
реши още регулаторът. Общата цена за услугите доставяне на вода на потребителите, отвеждане на отпадъчните води и пречистване на отпадъчните води, извършвани от "Софийска вода" АД, се увеличава от 1,68 лв. с ДДС до 1,76 лв. с ДДС на един куб. метър.
Дружеството бе поискало близо 12 процента повишение на цената, което би било 20 стотинки повече за един куб. метър. Регулаторът обаче разреши поскъпването само с 8 стотинки на куб. метър вода.
Дружеството ще успее да изпълни инвестиционната си програма и при това по-ниско увеличение на цената на водата, каза по-рано днес председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!