"Безпътна карта" е заглавието на материал в руския вестник "Время новостей", посветен на срещата в петък и събота между българския и руския енергийни министри - Трайчо Трайков и Сергей Шматко.
Русия и България само съставиха план за сътрудничество до 30 юни 2011 г., когато трябва да бъдат сключени нови договори за доставката на руски газ. Освен това, към тази дата ще се появи яснота за строителството на българския участък на "Южен поток".
София максимално отсрочи създаването на съвместното предприятие между "Газпром" и "Булгаргаз" за газопровода.
Според
"пътната карта" то ще бъде учредено
едва през февруари следващата година.
Смята се, че инвестиционното решение
за конкурентния газопреносен проект
на Балканите - "Набуко" - ще бъде
взето до края на 2010 г. и
България направи всичко, за да не приключи сделката с Русия преди този ключов момент,
коментира "Время новостей".
Руско-българските газови преговори едва не се провалиха отново, а съдейки по изказванията на българската страна, след приключването на този кръг от преговори, търгът относно условията за сътрудничество все още предстои.
Енергийният министър на Русия Сергей Шматко обяви, че вече има договореност България да получава газа на преференциални цени, което ще намали крайната цена за българските потребители, пише "Ведомости".
Министърът
не уточни за какви преференции става
дума. Съветничката му Ирина Йосипова
пренасочи въпросите към "Газпром".
А представителите на концерна ги оставиха без отговор, допълва руският всекидневник.
Тези дни българският премиер Бойко Борисов каза, че газът излиза на България едва ли не двойно по-скъпо, отколкото на Германия. А първият руски вицепремиер Виктор Зубков - че цената на границата е 339 долара за 100 куб. м (което, общо взето, е средноевропейското ценово равнище на "Газпром"), припомня "Ведомости".
Строителният
график на "Южен поток" остава неизвестен,
но според Интерфакс, в проекта ще бъдат задействани и днешните мощности на България - 17 млрд. куб. м. Това означава, че новите газопроводи ще могат да транспортират 46 млрд. куб.м годишно, отбелязва "Ведомости". Проектната мощност на отсечката до България по дъното на Черно море остава същата - до 63 млрд. куб.м, заявила според вестника съветничката на министър Шматко Ирина Йосипова.
Според вицепрезидента на "Газпром" Александър Медведев, цитиран от ИТАР-ТАСС, в момента няма конкуренция на пазара за нови газопроводи. Изчисления на експерти показват, че в най-близките години потреблението на газ в Европа ще нарасне и капацитетът на всички газопроводи - "Северен поток", "Южен поток" и "Набуко", а също и на останалите източници на газ,няма да е достатъчен,
за да задоволи търсенето изцяло,
пише "Ехото на Москва".
Проучване
на Европейския център за международна
икономическа политика (ECIPE) констатира,
че България и Латвия са държавите,
най-зависими от руската компания
"Газпром", съобщава украинският
сайт korrespondent.net.
"Повечето
пазари в Централна и Източна Европа са
заключени в здрави едностранни отношения
с "Газпром", и то не само като
единствен доставчик на газ, но и като
инвеститор на вътрешните пазари, а също
и чрез дългосрочни договори за газови
доставки. Всички стимули на местните
газови пазари са изместени
така, че да
е изгодно на "Газпром",
твърдят експертите.
"С цел да намали зависимостта от "Газпром", българското министерство на икономиката заяви, че подкрепя плановете за добив на шистов газ в България от американските компании "Шеврон" и "Интегрити тауърс инкорпорейтид", добавя украинският сайт.
"Газът е скъп, в сравнение с този, който различни страни си доставят от собствените си ресурси",
призна енергийният министър Трайчо Трайков в сутрешния блок на Би Ти Ви. Затова, по време на преговорите през изтеклата седмица, България се е стремила "формулата на ценообразуването да запази своя характер, но да се вземат предвид възможностите на нашия пазар да поеме една или друга цена".
Заради промените в договора от 2006 г. България получава четири пъти по-малко транзит на газ", той допълни: "На "Булгаргаз" не би му навредила финансова инжекция. Ако искаме, можем да намалим с колкото си искаме цената на газа, ако не се съобразяваме с това, какъв би бил ефектът върху дружеството".
Междувременно ДСБ обяви, че се опасява премиерът Бойко Борисов да не стигне до ситуация, в която
да започне да реализира енергийната програма на президента Георги Първанов.
Опасенията на тъмносините се засилват и от липсата на достатъчно прозрачност при преговорите, проведени, според тях, при засилващ се руски натиск. Не може да се говори за търговска тайна, когато участва министър - председател, посочи зам.-председателят на ДСБ Димитър Бъчваров. От партията изразиха съмнение за отстъпление на българското правителство от неговите позиции по основните енергийни проекти.
При положение, че руският министър на енергетиката Сергей Шматко беше видимо доволен и неговата страна не е отстъпила от преговорните си позиции, тогава от какво е отстъпила България и каква е цената, попита лидерът на партията Иван Иванов. По думите му разменната монета може да се окаже АЕЦ "Белене".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!