Зе ега няма сближаване на позициите на България и Русия по намаляването на доставната цена на руския газ за България.
Това заяви пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който днес води преговори в резиденция "Евксиноград" край Варна с руския министър на енергетиката Сергей Шматко.
"По отношение на новите договори, има редица неща, които за нас са цел за постигане като клаузи. В същото време смятаме, че и до края на срока на действие на сегашните договори, би могло да се получи някакво подобрение по различни параметри", каза Трайков след първия ден на преговорите, които утре ще продължат.
На въпрос дали са трудни тези преговори и има ли шанс България да постигне по-добри цени, министър Трайков отговори:
"Имаме шанс, имаме шанс да получим разбирането на руските партньори, защото нашата позиция е следната. Те казват ние продаваме газ на същите цени, на които продаваме и на останалата част от Европа. Т.е. ние не ви продаваме по-скъпо, отколкото на останалите.
Реално, обаче, каква е ситуацията? Почти всяка друга европейска страна има възможност да получи по-евтина цена за крайните потребители поради обективните възможности, които имат.
България е единствената страна, която няма абсолютно никаква алтернатива.
И затова нашата позиция е, че ако дори и тази цена да не е по-висока от цената, по която "Газпром" продава на други европейски потребители, тя не е и по-ниска."
Трайков смята, че реално съществува опасност "Газпром", държейки на принципите си да не продава по-евтино на определена страна, да убие пазара си, защото, когато българската индустрия не може да използва газа и когато домакинствата спрат да използват услугите на топлофикациите, защото им е скъпо, тогава какво става с целия пазар на газ....
В интерес на всички е макар и на по-ниска цена, газ да продължи да се доставя, коментира министърът. Алтернативите на природния газ стават все повече - втечненият газ е една от тях, шистовият е друга, компресираният - трета, но всичко опира до това българската газова система физически да може да използва тези възможности.
Министър Трайков не се ангажира с прогноза какви са шансовете като процент да бъде подписана "пътната карта" по време на сегашните преговори и да бъдат предоговорени цените за доставка на руски газ.
По отношение на
"пътната карта" на проекта "Южен поток"
между руската и българската страна има висока степен на съгласие, каза министър Трайков.
"Картата" ще постави сроковете и стъпките за подготовката на предпроектното проучване и създаването на общата компания.
835 млн. долара ще струва българският участък от "Южен поток".
По думите на министъра, географската точка за началото на газопровода е сравнително ясна - близо до Варна. След това трябва да бъдат разгледани вариантите за трасета, количеството на газа и разходите по проекта.
"Предвиждаме съвместната компания да бъде създадена и да получи резултатите от предпроектното проучване към февруари 2011 г. Според резултатите от предпроектното проучване ще бъде взето решение за евентуалното продължаване на проекта", посочи Трайков.
Руският министър и групата му днес не направиха изявления пред медиите.
Русия не отстъпва за цената на газа
Министър Трайчо Трайков: Засега няма сближаване на позициите по намаляването на доставната цена на руския газ за България
16 юли 2010, 18:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!