ООН предупреди, че през януари цените на храните по света са достигнали най-високото си равнище от 1990 г. насам, а проблемът може да се влоши поради наводненията в Австралия и снежната буря в САЩ.
Световната органзация съобщи, че Индексът за цените на храните се е повишил за седми пореден месец, като през януари е достигнал 231, надхвърляйки рекордното равнище от 224,1 от юни 2008.
Тези високи цени вероятно ще се задържат и през идните месеци, предупреждава икономистът на Световната организация по прехрана и земеделие Абдолреза Абасиян.
Цените на пшеницата, царевицата и соята са
близо до рекордните си нива
Инфлацията в цените на храните предизвиква опасения сред световните лидери. Тя може да доведе до политически безредици при страни в високи равнища на бедност и безработица, както например в Тунис.
Безредиците засегнаха и Египет, Йемен и Йордания.
В отговор някои страни натрупват запаси. Снежните бури заплашват реколтата в Средния запад - житницата на САЩ, а цените на захарната тръстика и малайзийското палмово масло достигнаха рекордни цени поради наводненията и другите щети, които се очаква циклонът Яси да е причинил в Австралия.
Силно поскъпна и захарта
на световните пазари, достигайки 30-годишен максимум в Ню Йорк.
Един фунт (0,453 кг) естествена захар с доставка снощи се търгуваше за 36,08 цента в Ню Йорк - най-висока стойност от ноември 1980 г.
В Лондон котировките на един тон бяла захар скочиха до 857 британски лири - безпрецедентен скок от началото на статистиките на британския пазар през 1987 г.
Австралия е третият световен износител на захар след Бразилия и Тайланд.
Изпълнителният директор на Програмата на ООН за прехрана Джозет Шийран подчерта, че светът е вече в ера, при която въпросът с доставките на храни ще трябва да бъде разглеждан с подобаваща сериозност.
Същевременно
цените на основни суровини за промишлеността
също регистрират значителен ръст.
Цената на медта с доставка след три месеца достигна исторически рекорд от 10 000 долара за тон на Лондонската метална борса, като предлагането трудно отговаря на засиленото световно търсене, предаде Франс прес.
Според анализатори пазарът е насърчен от възвръщането на оптимизма за възстановяването на световната икономика след публикуването на окуражаващи данни за промишлеността в еврозоната, Съединените щати и Китай - най-големият потребител на мед в света.
Очаква се през 2011 г. световното търсене на суровината да нарасне с 5,2 на сто, а през 2012 година - с 4,2 на сто, прогнозира Чилийската комисия за медта.В същото време обемът на производството е останал почти непроменен през първите десет месеца на 2010 г., докато световното потребление е скочило със 7,5 на сто, сочат данни на Международната група за изследване на медта (ICSG), която изчислява недостига на 400 000 тона.
Циклонът Яси, който се стовари над североизточните части на Австралия, засили още повече натиска върху цените, след като миннодобивният гигант "Кстрата" беше принуден да евакуира най-големия медодобивен комплекс в страната.
Силен скок се наблюдаваше днес и при цените на памука
в Ню Йорк, където мартенските контракти достигнаха рекордните 1,8122 долара. Анализатори от Комерцбанк посочват, че това покачване на цената съдържа елементи на паника, която достига прекомерни размери.
Цената на памука, която нарасна двойно през 2010 г., се е повишила с 30% от средата на януари.
В Съединените щати, които са най-големият световен износител, последната реколта беше почти напълно изкупена само за няколко седмици.
Инвеститорите очакват с безпокойство утре да бъде публикувана оценката за площите, които ще бъдат отредени за памук тази година от американските фермери.
Пазарът очаква увеличение на тези площи с 15 на сто, което ще бъде най-голямото равнище от пет години. Анализатори обаче предупреждават, че търсенето ще бъде по-слабо от предлагането.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!