В сгради етажна собственост, където повече от 50% от клиентите на дадена топлофикация не си плащат сметките, топлоподаването да бъде спирано.
Това е една от предложените от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма мерки за укрепване на топлофикационния сектор, съобщи БТА.
Обсъждането на тази мярка тепърва предстои, но председателят на енергийния регилатор ДКЕВР Ангел Семерджиев вече се обяви срещу нея.
Спирането на отоплението в сгради, където повече от половината абонати не си плащат сметките, може да накърни интересите на много коректни клиенти, смята той.
По думите на Семерджиев проблемите на топлофикационните дружества не са от вчера. Тяхното състояние се влоши още повече заради повишаването на цените на природния газ през последните години, а топлофикациите трябва да доставят достъпна за гражданите услуга, посочи още шефът на ДКЕВР.
Именно за да няма резки скокове в цените за гражданите, регулаторът е задържал увеличенията в цените на газа и парното, а оттам е дошло и влошаването на икономическото състояние на дружествата.
Там, където топлофикациите обаче са направили инвестиции в комбинирано производство, цените за гражданите са приемливи, подчерта Семерджиев.
Останалите топлофикации и най-вече "Топлофикация София" трябва да инвестират в нови технологии,
никоя топлофикация не трябва да съществува, ако не работи ефективно, заяви Семерджиев. Той добави, че в момента топлофикационните дружества са в сравнително добро състояние и предлагат приемлива услуга.
Според Семерджиев ако прехвърлянето на акции от "Топлофикация София" към БЕХ заради дългове доведе до намиране на инвестиции за модернизиране на топлофикацията, то това е една добра стъпка.
Председателят на ДКЕВР припомни още, че от 1 януари 2013 г. са намалени цените на електроенергията, изкупувана от когенерациите на топлофикациите, а това ще има благоприятно влияние върху цената на тока от 1 юли 2013 г.
За допълнителен положителен ефект върху тази цена регулаторът ще се помъчи да промени и условията в договорите за дългосрочно изкупуване на енергията от ТЕЦ Марица Изток 1 и 3.
Семерджиев заяви, че съвсем скоро ще започне регулаторен одит на централите и въз основа на него ще се обсъжда промяната в условията по договорите.
В момента дългосрочните договори натоварват цената на електроенергията на регулирания пазар и ние сме длъжни като регулатор да потърсим начин да намалим този натиск, коментира Семерджиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!