Природният газ поскъпва с 24,63% от 1 юли, реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на закрито заседание.
Новата цена е 542,50 лв. за хиляда куб. м газ. Сега действащата цена е 435,30.
Последното повишение бе от 1 април т.г. - с 10,88%.
Поскъпването от 1 юли е заради преподписаните по времето на някогашния министър от БСП Румен Овчаров клаузи с постоянно увеличаване на цената.
Тези клаузи са търговска тайна и няма да бъдат обявени никога, напомни преди няколко дни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Повишаването сега е 90% от базисната цена.В резултат на променените условия по стария договор, който е трябвало да действа още пет години, България търпи загуби, които до този момент са от порядъка на 700-800 млн. долара, заяви министър Трайков.
По-рано обаче ръководството на "Булгаргаз" твърдеше, че минималното увеличение на цената на газа от 1 юли, което фирмата може да понесе, е 23%.
Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов заяви, че по-ниска цена би утежнила чувствително положението на газовата компания.
От компанията твърдят, че през зимата са задържали цената и дружествата са работили при сравнително добра обстановка. Но председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев потвърждава опасенията, че драстичното увеличение на цените на услугата отказва и малкото останали клиенти на топлофикациите.
Въпреки решението на ДКЕВР,
промяната в цената за крайните клиенти на "Овергаз" няма да е толкова висока,
а 16% за домакинствата с 16% и 17-21% за промишлеността и публичния сектор, съобщават от дружеството.
Така битовите потребители на "Овергаз" в страната ще плащат през третото тримесечие на т.г. средно по 0,94 лв. за кубически метър природен газ. За стопанските клиенти цената ще е между 0,75 - 0,90 лв., в зависимост от индивидуалната им тарифа.
Причината е, че цената на дъщерните на "Овергаз" газоразпределителни дружества е двукомпонентна - състои се от стойността на газа на "Булгаргаз" и от цената за разпределение и снабдяване. "Овергаз" не променя втората компонента, затова увеличението ще е по-малко.
Цената на парното и топлата вода се увеличава с близо 12% средно за страната,
каза още Семерджиев.
При определянето на цените на парното е имало индивидуален подход, направени са били изчисления и оценки за всяка топлофикация поотделно, обясни Семерджиев. Едно от най-големите увеличения е за "Топлофикация София", която произвежда по-малко количество електроенергия от когенерации, каза той.
Цената на топлата вода за "Топлофикация София" става 78,11 лв. като увеличението е с 18,6%. Поскъпването на топлата вода за "Топлофикация Пловдив" е с 13,30%, за "Топлофикация Плевен" - с 0,17%, за "Топлофикация Русе" - 15,89%. В Бургас клиентите на топлофикация ще плащат само с 0,03% повече за услугата топла вода, във Варна поскъпването е 6,44%, във Велико Търново - 9,67%.
Могат да претърпят промени цените на топлата вода за топлофикациите в Габрово, Сливен и Перник, засега е ясно, че те ще са съответно около 16, 12 и 13%.
Според окончателното решение на ДКЕВР от 1 юли
с под 2% поскъпва и токът в цялата страна.
Увеличението за клиентите на ЧЕЗ ще бъде средно с 1,88%, за клиентите на ЕВН - 1,39%, а за тези, обслужвани от Е.ОН - 1,86%, обяви председателят на регулатора Ангел Семерджиев.
Той коментира, че за пръв път е уеднаквено съотношението в цените на дневна, нощна и върхова тарифа за трите дружества. Повече се увеличава цената на нощната електроенергия.
Според новата тарифна структура, ако дневната тарифа се приравни към единица, то нощната тарифа трябва да е 0,5, а върховата 1,5. Това е еднакъв подход към трите електроразпределителни дружества и тъй като преди те са имали различен подход, то сега като правило се повишава цената на нощната тарифа, но има и разлики в процента увеличение по тарифи, обясни Семерджиев.
Дневната тарифа на ЧЕЗ поскъпва с 1,81%, нощната - с 1,85%, а средното поскъпване е с 1,88%, даде пример той. Дневната цена на ЧЕЗ е 0,14180 лв. за киловатчас, а нощната - 0,09854 лв. за киловатчас без ДДС.
Цената на ЕВН по дневна тарифа е 0,14690 лв. за киловатчас, поскъпването е с 1,08%. Цената на нощната тарифа на електроенергията е 0,09980 лв. за киловатчас, поскъпването е 2,09%.
Цената на Е.ОН по дневна тарифа е 0,15418 лв. за киловатчас, увеличението на цената е с 1,74%. Цената на нощната енергия е 0,09466 лв. за киловатчас и поскъпването е 1,64%.
Одитът на електроразпределителните дружества влияе върху цените дотолкова, доколкото намаляването на технологичните разходи няма да се отрази на приходите на дружествата, посочи Семерджиев. Докладът от одита ще бъде изпратен на дружествата, когато сме готови, сега данните се обобщават и до края на седмицата ще бъде приет от комисията, каза той.
Токът от когенерации се увеличава индивидуално за всяка топлофикация, каза Ангел Семерджиев. При отчитане на всички задължения към обществото и всички възможности за намаляване на разходи, крайният резултат е едно поносимо увеличение на цената на тока, добави той. По думите му поскъпването е по-малко, отколкото е увеличението при отчитане на преференциалните цени на зелената енергия и енергията от когенерациите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!