С 33.14 процента ще бъде намалена цената на природния газ от 1 от юли, реши днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Комисията е утвърдила и по-ниски пределни цени на топлинната енергия за третото тримесечие на годината.
Цената на газа от 1 юли ще бъде 365.03 лв за 1000 кубически метра без ДДС - със 180.94 лв по-ниска от прилаганата в момента от "Булгаргаз" цена на горивото, която е 545.97 лв за 1000 куб. м без ДДС.
Изчисленията на експертите на комисията са направени при запазване на посочените от "Булгаргаз" ЕАД изходни параметри, като са взети под внимание понижението в цената на алтернативните горива на международните пазари за последните девет месеца.
Тази промяна на цените на природния газ води до намаляване на разходите на топлофикационните дружества, ползващи това гориво, което наложи и промяна в цените на топлинната енергия от юли, посочват от ДКЕВР.
В решението на комисията новата пределна цена на "Топлофикация-София" е 60.36 лв за мегаватчас без ДДС - намаление с 19.21%.
Пределните цени за топлинна енергия без ДДС за "Топлофикация-Пловдив" са 70.79 лв за мегаватчас или намаление от 12.88%, за "Топлофикация-Плевен" - 61.84 лв за мегаватчас или намаление с 23.28%, за "Топлофикация-Варна" - 69.39 лв за мегаватчас или намаление с 11.05%, за "Топлофикация-Бургас" - 61.40 лв за мегаватчас или намаление с 11.55%.
Комисията намалява и преференциалните цени на електрическата енергия, произвеждана по комбиниран начин. Новите цени са утвърдени след открити заседания, на които са изслушани аргументите на обществения Консултативен съвет, газовата компания и на всички топлофикационни дружества, ползващи природен газ, посочват от ДКЕВР.
В същото време
Европейската комисия започна поредната наказателна процедура срещу България,
този път, защото не се прилагат части от европейските закони в областта на вътрешния пазар за електричество и газ. За подобни нарушения такава процедура е започната срещу още 24 страни членки на Европейския съюз.
Процедурата срещу България е предизвикана, защото не се прилагат европейски законови изисквания, гарантиращи справедлива конкуренция в интерес на потребителите. Според ЕК в това отношение в България има няколко проблема.
Първо, операторите на преносните мрежи за електричество и газ не публикуват пълната информация за наличния капацитет, както се изисква.
Второ, по отношение на електричеството трябва да бъде подобрено управлението на излишъците.
Трето, във връзка с газа проблем е, че на пазара не се предлагат всички налични количества.
Сътрудничеството с националните регулаторни власти в България в областта на прилагането на европейските закони за вътрешния пазар на електричество и газ е било досега много конструктивно. Тези власти обаче трябва да вземат адекватни мерки, за да се осигури пълно прилагане на законите. Трябва да бъдат разработени правила за наказания и глоби.
Европейската комисия не е уведомена за такова нещо, обяви комисията.
Природният газ поевтинява с 33%
В същото време ЕК започна наказателна процедура срещу България във връзка с нарушения на вътрешния пазар на ток и газ
25 юни 2009, 14:11
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!