Т оплофикационните дружества вече ще трябва да подават топлина към топлоснабдените сгради в зависимост от направените промени в сградната инсталация - тоест, ако има отказали се клиенти и демонтирани радиатори, подаваното количество топлинна енергия към сградата ще бъде по-малко.
Това предвиждат направените от Министерството на икономиката и енергетиката промени в Наредбата за топлоснабдяване.
Наредбата вече е публикувана в Държавен вестник и е в сила.
Мощността на абонатната станция може да се ограничава с технически средства при дългосрочно намаляване на топлопотреблението спрямо проектното; доказано намаление на топлинната мощност на сградата вследствие предприети мерки за подобряване на енергийната ефективност или реконструкция на вътрешните отоплителни инсталации, е записано в наредбата.
Намаляването на подаваното количество енергия може да става и след представяне на протокол с взето решение от общото събрание на етажната собственост.
По искане на етажната собственост и за нейна сметка топлофикационното дружество може да монтира допълнителен контролен топломер, показанията от който да се използват при изготвянето на изравнителните сметки.
При дялово разпределение прогнозното количество на топлинна енергия за отопление на отделен имот се определя на база потребено количество топлоенергия за отопление за предходен отчетен период, разделено на дните с отопление за предходния отчетен период и умножено с броя дни с отопление за текущия месец и се начислява ежемесечно. Същото количество се коригира ежемесечно с коефициент съгласно специална формула, предвиждат още промените в наредбата.
Изравняването на действително потребеното количество топлинна енергия с начисленото за периода се извършва един път в годината.
При смяна на собственика на жилището новият клиент е длъжен да поиска междинно отчитане на парното, е записано още в нормативните текстове. Дава се възможност и за самоотчет на абонатите като разпределението на топлинната енергия се извършва чрез месечно снемане на показанията на всички индивидуални уреди за дялово разпределение и водомери за топла вода, отчетени от самите абонати в етажната собственост.
В случаите на извършване на самоотчет след приключване на отоплителния период задължително веднъж годишно се извършва контрол и при непълен отчет на уредите се изготвя изравнителна сметка, предвижда наредбата.
Засега експертите от МИЕ не коментират как направените промени ще се отразят върху сметките за парно през този отоплителен сезон.
От Столичния общински съвет коментираха по-рано днес, че първите сметки, които ще получат абонатите на "Топлофикация София", вероятно ще бъдат по-високи от миналогодишните
в следствие от измененията в наредбата за топлоснабдяването. Столична община е принципал на "Топлофикация София". Председателят на СОС Елен Герджиков и председателят на стопанската комисия към съвета Николай Стойнев настояха за гратисен период преди промените да влязат в сила.
Фатално е закъсняло приемането на тази наредба, каза Николай Стойнев. Той добави, че наредбата решава някои проблеми, но много въпроси като индивидуалните договори, темата за сградната инсталация остават незасегнати. Стойнев посочи, че още снощи той и колегите му са поставили задача на "Топлофикация София" да намерят начин как да приложат новия начин за изчисление на сметките.
Досега се пресмяташе прогнозният дял на база процент от общата консумация на етажна собственост, посочи Стойнев. По думите му разликата сега е, че ще се изчислява среднопотребена енергия за един ден от отоплителния сезон през миналата година.
Тази средна стойност ще се умножава по дните за съответния месец, в които се ползва топлинна енергия, обясни Стойнев.
Той посочи, че вече няма да има пикови сметки в студените месеци, а в по-топлите месеци - ноември, март, декември сметките ще бъдат по-високи.
Ръководството на СОС като принципал на "Топлофикация София" ще иска среща с министъра на икономиката Драгомир Стойнев.
Столичната "Топлофикация" подкрепя промените в Наредбата за топлоснабдяване, но влизането на новите разпоредби в сила броени дни преди старта на отоплителния сезон може да доведе до нарушаване на ритъма на работа, пише в становище на дружеството.
Нужно е технологично време от минимум един месец за пренастройване и адаптиране на работата според новите изисквания. Промените не могат да бъдат въведени в кратък срок, тъй като касаят смяна на софтуерните системи и начина на работа, както на "Топлофикация София", така и на топлинните счетоводители.
Също така за нас е важно клиентите да бъдат предварително информирани за предстоящите промени и тяхното значение, както и да им се даде възможност да се възползват от даденото им в новата наредба право на избор, посочват от дружеството.
"Топлофикация София" ще направи всичко необходимо, за да изпълни разпоредбите на Наредбата за топлоснабдяване и да осигури нормалното функциониране на системата в интерес на клиентите. По разпореждане на изпълнителния директор на компанията Стоян Цветанов от днес екипите на отдел "Информационни и комуникационни технологии" преминават на трисменен режим на работа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!