Ц ената на парното в София през идващия отоплителен сезон ще бъде с 16,35 на сто по-ниска спрямо миналия отоплителен сезон.
Това съобщи на пресконференция председателят на Комисията за енрегийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
За четвъртото тримесечие намалението в цената на топлинната енергия, спрямо третото тримесечие, за абонатите на столичната топлофикация е 4,3%.
Топлинната енергия от Варна от 1 октомври поевтинява с 1,24%, спрямо третото тримесечие на годината. А абонатите ще плащат с 10,95 на сто по-малко за парно, в сравнение с миналия отоплителен сезон.
В Бургас абонатите ще плащат на местната топлофикация с 14,36 на сто по-малко за парно през идващия отоплителен сезон, в сравнение с изтеклия. Там топлинната енергия поевтинява от утре до края на годината с 0,93 на сто, спрямо третото тримесечие.
В "Топлофикация Велико Търново" АД топлинната енергия поевтинява от утре с 0,14 на сто, а парното – с 16,8 на сто в сравнение с миналия отоплителен сезон, посочи Иванов.
В "Топлофикация Плевен" цената на топлинната енергия се понижава за четвъртото тримесечие с 2,39 на сто, а парното на годишна база – с 12,84 на сто.
Абонатите на "Топлофикация Враца" ще плащат за парно през този отоплителен сезон с 15,33 на сто по-малко, спрямо миналата зима. Там цената на топлинната енергия от утре се понижава с 3,91 на сто, спрямо третото тримесечие.
За парно от "Топлофикация-Разград" абонатите през идващия отоплителен сезон ще плащат със 17,06 по-малко, спрямо предходния, при еднаква консумация. От утре там топлинната енергия ще струва с 3,85 на сто по-малко, в сравнение с третото тримесечие.
Единствено в Плевен ще има увеличение на цената на топлинната енергия, като от утре, тя ще е по-висока с 0,7 на сто.
Цената на топлинната енергия за четвъртото тримесечие намалява средно с 9 на сто за топлофикационните дружества в страната, спрямо третото тримесечие, е решила още КЕВР. Причината е поевтиняването на природния газ от утре до края на годината с 14,26 на сто. В резултат се променят цените на топлинната енергия от топлофикационните дружества в страната, които ползват като производствена суровина природен газ.
„Оставя се резерв от около 5 на сто, целта е да не се позволи да се ощетят българските потребители на топлинна енергия, ако цената на природния газ се повиши през предстоящия отоплителен период“, коментира Иванов.
За цените на токa председателят на КЕВР уточни, че най-рано промени могат да се обсъждат в края на октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!