Българската бира и пивопроизводство - от артефактите на древността до нанотехнологиите на съвременната наука бяха акцентите на традиционния Есенен бирен салон, организиран от Съюза на пивоварите в България (СПБ).
Събитието е част от тържествените инициативи, с които през тази година родните пивовари отбелязват три важни годишнини - 55 години българска пивоварна наука, 20 години Съюз на пивоварите в България и 130 години пивоварна индустрия в страната.
Археологът проф. Николай Овчаров представи артефакти за приготвяне на пиво по нашите земи, които подкрепят тезата, че напитката е била позната отпреди близо 10 хил. години, макар и в далеч по-примитивен вид от днешната бира.
Бирата е общоевропейската напитка на непринуденото общуване, каза председателят на Съюза на пивоварите Рууд ван ден Ейнден.
Той припомни, че миналата седмица председателят на Европейската комисия Жозе Барозу даде висока оценка на пивоварната индустрия, която има съществен принос към икономиката и социалните приоритети на страните от ЕС, формирайки в потребителите нова култура за умерена консумация.
"Българските пивовари са активни участници в тези процеси. Добавената стойност на бирената индустрия в страната се изчислява на 219 млн. лева, а приходите към бюджета -- 297 млн. лева.
Работната заетост в българските пивоварни е 3000 човека, а индиректната - в секторите на нашите доставчици, е над 8000 работни места.", посочи Ван ден Ейнден.
Проф. Валентин Бъчваров, директор на Института по криобиология и хранителни технологии, представи качествата и полезните свойства на пивото при умерена консумация, като обясни, че те се дължат най-вече на хранителните вещества на растителните суровини ечемичен малц и хмел, които заедно с бирената мая и водата, категоризират пивото като изцяло натурална напитка.
Десетките изследвания, проведени от проф. Бъчваров и негови колеги върху ефекта от умерената консумация на бира, са убедително доказателство, че кехлибарената напитка може да бъде част от здравословния хранителен режим на хората над 18 години.
"Тъмната бира е добър пример за тази констатация. Тя е по-плътна заради специалните тъмни малцове, което носи голяма наситеност на характерните за бирата антиоксиданти, полифеноли и флаваноиди, минерали, витамини от групата В, ресвиратрол. Тези качества правят тъмното пиво много подходящо за консумация през зимните месеци", посочи проф. Бъчваров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!