Промоции на пилешко се очакват в търговските вериги през дадения един месец гратисен период, за да се реализира продукцията, доставена преди влизане в сила на Наредба 32, каза д-р Венцеслава Тасева, зам.-директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), в интервю за Агенция "Фокус".
С наредбата се ограничава количеството вода в пилешкото месо. След влизането й в сила всички производители в България ще трябва да спазват изискването за до 4,3% вода в птичето месо. БАБХ започва взимане на проби, за да установи, че всички изисквания се спазват.
Санкциите при нарушения от страна на производителите е 10 хил. лева при първо нарушение. При повторно нарушение ще бъде затварян обектът. Глобата за търговците е по-ниска - 5000 лв.
Гратисният период изтича на 20 февруари.
"Търговските вериги са категорични, че 1 месец е достатъчно време, в което те ще могат да се справят и хората ще имат потребителския си избор - дали да купят от това птиче месо, което ще бъде обект на промоции и ще бъде с намалени цени, или да купят от останалото, което вече се произвежда според изискванията на наредбата", каза Тасева.
Ако след изтичането на този месец, все още има налични, нереализирани количества, в което се съмняваме, тъй като веригите ще направят промоционалните си отстъпки в цената, но ако все пак има такава храна, тя или ще бъде унищожена в екарисаж, или ще бъде дарена на Хранителната банка, каза д-р Венцеслава Тасева.
Не очакваме да се вдигне цената на пилешкото месо,
заради спазването на Наредба 32 за количеството вода в птичето месо, каза д-р Тасева.
Тя подчерта, че е важно потребителите да знаят, че със спазването на Наредбата, те ще си купуват месо, а досега са купували месо, което съдържа в себе си 20–30% вода.
Д-р Тасева отхвърли твърденията на производителите на пилешки продукти, че в България няма компетентна лаборатория, която да установява коректно наличието на вода в пилешкото месо.
"Производителите нямат правилна информация. В БАБХ имаме такава лаборатория и тя функционира от години", каза зам.-директорът на на агенцията.
"Ние сме обявили пред Европейската комисия, че това е българската лаборатория за контрол на съдържание на вода в птиче месо. Всяка една страна – членка на ЕС, е задължена да има такава лаборатория и още към датата на присъединяване в ЕС – 2007 г., България е обявила тази лаборатория.
Тя е структура към БАБХ, аз предполагам, че има други акредитирани частни лаборатории в страната, които извършват изследвания по този показател, който не е сложен", допълни д-р Тасева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!