Една трета от жалбите на недоволни потребители в Европейския потребителски център - България през последните няколко години са поради проблеми с въздушния транспорт, коментираха за БТА експертите от центъра.
Статистиката показва, че от общо 265 подадени жалби на недоволни потребители в Европейския потребителски център - България през 2010 г. - една трета от тях са относно въздушен превоз и багаж.
Тази категория жалби запазва своето първо място, както е било и през 2009 г., уточняват от потребителската организация.
За 2011 г. статистиката за постъпили жалби в ЕПЦ-България по отношение на забавени, отменени полети, загубени, забавени и повредени багажи отново запазва своето първо място, както през предходните две години. От общо постъпили
268 жалби в центъра - близо 40% от тях са поради проблеми с въздушния транспорт.
Според експертите от ЕПЦ съгласно действащите европейски регламенти, ако първоначално обявеното време за излитане не е спазено и полетът е отложен с 2 часа или повече при полети до 1 500 км, или с 3 часа и повече при полети над 1 500 км в рамките на ЕС, както и при други полети между 1 500 км и 3 500 км, или с 4 часа и повече при полети над 3 500 км извън ЕС, въздушният превозвач трябва да окаже съдействие на пътниците.
Това включва безплатни храни и напитки в количество съобразено с времето за изчакване; настаняване в хотел за сметка на превозвача, заедно с трансфера и обратно; предоставяне безплатно на два телефонни разговора или съобщения по телекс или факс, или по електронна поща.
При закъснение с повече от 5 часа въздушният превозвач трябва също да предложи връщане на пълната стойност на билета, или възстановяване на частта или частите от полета, които не са били осъществени, заедно с безплатен полет обратно до първоначалния пункт на излитане.
Важно е да се знае, че съгласно действащите регламенти финансово обезщетение се изплаща в случай на отмяна на полет и отказан достъп на борда, а не в случаите на закъснение, уточняват експертите. Досега правото на ЕС предвиждаше, че
при отмяна на полет пътниците могат да получат обезщетение в размер между 250 и 600 евро.
За сметка на това не е изрично предвидено, че пътниците на закъснели полети също се ползват от подобно право.
Последното заключение на Генералния адвокат г-н Бот от Съда на ЕС в Люксембург обаче може да обърне европейските регламенти в полза на пътниците. Според съобщение на Съда на ЕС в Люксембург, г-н Бот предлага на Съда да потвърди, че
пътниците на закъснели полети вече могат да имат право и на парично обезщетение.
Ако пътниците достигнат своя краен пункт на пристигане три часа или повече след предвиденото, те могат да поискат обезщетение с фиксиран размер от авиокомпанията, е заключението на генералния адвокат Бот, отправено към Съда на ЕС.
Казусът е взет от делото Sturgeon, по което Съдът на ЕС приема, че що се отнася до правото на обезщетение - пътниците на закъснели полети могат да бъдат приравнени на пътниците на отменени полети.
При това положение, ако достигнат своя краен пункт на пристигане три часа или повече след предварително планираното от въздушния превозвач време за пристигане по разписание, тези пътници могат да поискат обезщетение с фиксиран размер от авиокомпанията, освен ако закъснението се дължи на извънредни обстоятелства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!