През второто тримесечие на 2010 г. средният тримесечен общ доход на човек от домакинство е 906 лв. или с 0,9% по-малко спрямо същото тримесечие на 2009 г., показват данни на НСИ.
Основната част от този доход - 95,2%, са текущи приходи от работна заплата, пенсии, социални помощи, детски надбавки, както и от предприемачество.
Останалата част от отчетения общ доход - 4,8%, се дължи на продажби на имущество и други приходи.
Работната заплата продължава да бъде основен източник на доход за домакинствата, въпреки че се регистрира относително и номинално намаление.
През второто тримесечие на 2010 г. работната заплата формира 50,3% от общия доход на домакинствата срещу 52,8% през второто тримесечие на 2009 г.
В номинално изражение доходите на домакинствата от работна заплата също намаляват.
През второто тримесечие на 2010 г. домакинствата са разполагали средно на човек с 456 лв., получени от работна заплата, докато през същото тримесечие на 2009 г. тези средства са били 482 лв., т.е.
доходът от работна заплата е намалял с 5,6%.
Социалните трансфери като пенсии, семейни надбавки за деца, социални помощи, стипендии и обезщетения при безработица формират 34,5% от общия доход на домакинствата през второто тримесечие на 2010 г. През съответното тримесечие на 2009 г. този дял е 30,7%.
През второто тримесечие на 2010 г. средните разходи на член на домакинство са били по 804 лв. Това е с 2,1% по-малко от същия период на миналата година.
Основната част - 86,7%, традиционно са похарчени за задоволяване на потребностите, а седем процента - за плащане на данъци и социални осигуровки.
Разходите за храна и безалкохолни напитки остават непроменени в номинално изражение спрямо същия период на 2009 г., но относителният им дял от общия разход се увеличава от 37,8% на 38,6%.
Има незначително увеличение на дела на разходите, свързани с жилището - за вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане. Те нарастват от 16,9% на 17,1%.
Увеличават се относителните дялове на разходите за здравеопазване, транспорт и съобщения, а се наблюдава спад в разходите за облекло и обувки, свободно време, културен отдих и образование.
Потреблението на повечето основни хранителни продукти средно на член на домакинство слабо се увеличава през второто тримесечие на 2010 г. спрямо същия период на миналата година, регистрира статистиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!