Ца ата на чернозема в Добричко ще се вдигне, ако държавата забрани в най-плодородните полета (от първа до четвърта категория) да се изграждат вятърни паркове.
И тази пролет земеделските земи в близост до перките вървят с 50 до 100 лева по-евтино от обичайното, но законодателната промяна ще промени пазара, прогнозира за БТА председателят на Регионалното сдружение на агенциите за недвижими имоти Павлина Тодорова.
Според нея никой не желае да обработва ниви близо до вятърен генератор, защото те не могат да бъдат торени от самолет. Въздушното течение освен това увлича пчелите, пречи на опрашването на растенията и добивите падат.
Излетите вече на много места в Добруджа бетонни постаменти за ветропаркове и след 30 години ще си останат там, а полетата наоколо няма как да бъдат спасени, предупреждава Тодорова.
Няма как нивите да не ги заплашва вечна суша, като се има предвид колко вятър завихрят перките, коментират от брокери на недвижими имоти, според които обсъжданите промени в Закона за опазване на земеделските земи са добри и ще оживят пазара.
След като през януари-март бе почти пълно мъртвило, вече има леко повишение на интереса към покупко-продажбите на земя в Добричко поради много други фактори, твърдят агентите.
Според Тодорова арендаторите, получили субсидии, са продали колкото могат от
произведената реколта и разполагат със свежи пари, които влагат в нови парцели.
Декар чернозем в региона сега върви средно по 500-600 лева, край Балчик и Каварна стига и до 650-700 лева, каквото беше равнището на цените през 2005-2006 г., посочват от браншовата организация.
Брокерите определят като разумни сегашните "етикети" на нивите
и смятат, че продажби по 800-1000 лева за декар като през 2007-2008 г. скоро няма да има.
Парцелите вървят с около 50 лева за декар по-скъпо в сравнение с миналата есен.
Има фермери в Балчик и Генерал Тошево, които спечелиха проекти за отглеждане на бял равнец и други билки и търсят по-големи масиви от 40-50 декара, дават пример агентите.
По правило кандидат-купувачите търсят и полета с излаз на път, за да не преминават през чужди имоти.
Агенциите отчитат и нова тенденция на пазара на земя - купуват ниви и хора, които не се занимават с агробизнес, а доскоро са влагали свободните си пари в апартаменти и вили.
Земята в Добруджа винаги е била най-оборотната стока, а черноземът - най-сигурното вложение, отбелязват от сдружението.
Под бремето на кризата много обикновени хора в региона започнали да посягат на наследството си и да продават макар и малки парцели - по 10-15 декара, за да покрият банкови кредити, обръща внимание управителят на агенция за недвижими
имоти Атанаска Атанасова пред БТА.
По думите й има продавачи, които бързат със сделки, за да посрещнат дори нуждите по абитуриентските балове на децата си.
Голяма пречка в свободните пазарни отношения са дългосрочните арендни договори, смятат още брокерите.
Дребните собственици, които са дали нивите си за 10 години на арендатор, е почти невъзможно да развалят договора и да продадат земята си. В тази ситуация арендаторът заявява, че е готов да купи парцела, но на по-ниска цена.
Никой не иска да гледа земя с ветрогенератори
Цената на чернозема в Добричко ще се вдигне, ако държавата забрани в най-плодородните полета да се изграждат вятърни паркове, смятат брокери
27 април 2010, 10:18
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!