Х иляди клиенти на електроразпределителното дружество "Енерго Про" във Варна и Русе се оплакват от свръхвисоките си сметки за ток, след като получиха по две фактури наведнъж, съобщи Нова ТВ.
Причината за това е регламент, който позволява отчетният период да бъде най-много 31 дни.
Пет от месеците в годината са по-къси и поради струпването на празнични и почивни дни няколко пъти се получава изместване на графика на отчет, заради което възниква опасност в отделен период група клиенти да бъдат отчетени за период, по-дълъг от 31 дни.
Сега обаче около 67 хиляди абонати на "Енерго Про" получили фактури за два периода - първият от 23 ноември до 21 декември, а вторият - от 22 декември до 12 януари 2015 г. Двете сметки бяха с един и същ срок за плащане - 10 февруари.
След намесата на правителството срокът беше удължен, а ресорният министър Теменужка Петкова обяви, че започва проверка на измервателните уреди на ЕРП-тата
Абонатите на ЧЕЗ и ЕВН са отчетени навреме и за потреблението в края на миналата година те ще получат по една фактура, съобщиха от другите две ЕРП-та.
В началото на 2013 г. първото правителство на Бойко Борисов подаде оставка след протести заради високи януарски сметки за ток. Тогава проблемът беше в отчетния период, които беше повече от 31 дни заради празниците.
Сега от ГЕРБ неколкократно заявиха, че ще вземат мерки да няма подобни проблеми с отчитането на консумацията на електричество.
На пресконференция председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Делян Добрев коментира, че от "Енерго Про" формално са спазили наредбата и проблемът е от небрежност.
"Как успяха останалите ЕРП-та да създадат такава организация, че дори и в почивните дни да се отчетат на 30-ия или 31-вия ден електромерите, а „Енерго-про” ги отчетоха преди празниците и след празниците”, попита Добрев.
"Вредно е правителството да говори колко ще струва токът, защото имахме един премиер, който имаше чувството, че цената на тока ще падне с 5% и на следващия ден тя падаше с 5%. Една година по-късно сме в ситуация на дефицит между 600 и 800 милиона лева на годишна база", добави той.
"В момента в НС върви закон за промени в Закона за енергетиката. Обмисляме между първо и второ четене, с оглед на ситуацията от последните няколко дни, да завишим многократно санкциите за нарушаване на наредбите. Санкцията трябва да бъде достатъчно висока, за да е превантивна. Реалистично тя може да е от стотици хиляди левове до милиони левове за нарушаване на наредбите, касаещи отчитането на електроенергия”, каза още Делян Добрев.
Той обясни и че заради проблема със сметките на утрешното заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание ще бъдат извикани представители на ЕРП-тата
Повече по темата в репортаж на Нова ТВ:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!