Българските производители на яйца ще "натиснат" надолу цените от днес, каза земеделският министър Мирослав Найденов след среща с птицевъди от цялата страна в Пловдив.
В последната седмица преди Великден те ще пуснат промоционални цени, а държавата съответно ще намери начин да им отвърне за този жест, допълни министърът.
Според Найденов надценките на търговските вериги са неморално високи и преди утрешната среща с тях в аванс той ги призова също да свалят също цените. За пример министърът даде надценки в размер на 10-12 стотинки, което, по думите му, е неморално.
Найденов обяви, че се засилва контролът по гранично-пропускателните пунктове, защото вече имало опити за нелегален внос от западните ни съседи – Сърбия и Македония. Там не са в сила изискванията за хуманно отношение към кокошките и този нерегламентиран внос няма гаранция за произхода, уточни той.
Ще поддържаме и намаляваме цените колкото е възможно в пазарни условия, каза производителят Иван Иванов от Добрич.
Мирослав Найденов завърши изказването си пред журналисти с апел: "Търсете българските яйца".
Производителите на яйца обаче поискаха от своя страна жест да направят зърнопроизводителите по отношение на цените на фуражите.
Не ние определяме цените на яйцата, а самият пазар, въпреки това ще направим жест към клиентите, обявиха в съобщение от Браншовия съюз на производителите на яйца към
Асоциацията на земеделските производители в България.
Те се надяват, че колегите им от сектора на зърнопроизводство също ще направят реверанс към потребителите по отношение на цените, защото себестойността на животинската продукция се формира основно от фуражите.
Цената на яйцата в България в момента не е нормална,
коментира по-рано днес земеделският министър в интервю за Би Ти Ви.
Той е направил справка, която показала, че в Париж яйцата са най-евтини - около 26 стотинки, около 28 стотинки са в Берлин, най-скъпи - около 30 стотинки, са в Брюксел, а в България вече цената гони около 40 стотинки.
Фуражите и горивата са поскъпнали и за другите производители в Европа и не е нормално цената в българската ферма да е като тази в парижките хипермаркети, каза Найденов.
Според него причината за драстичния скок трябва да се търси някъде във веригата производител-търговец.
Ще отворим пазара за полските яйца и цената ще се нормализира веднага, каза Найденов и добави, че интересите на българския потребител са на първо място.
Около 6,5 млн. лв. са парите, които трябва да получат производителите, за да приведат стопанствата си към европейски изисквания и, ако те не обосноват нормални цени към българските търговци, тези пари ще им бъдат отнети, заяви земеделският министър.
Ако има картелно споразумение, средствата, които са предвидени да компенсират инвестициите за изпълнение на новите изисквания на Брюксел, ще бъдат спрени, каза още Найденов. Днес той ще има среща с производители.
Найденов ще разговаря и с представители на търговските вериги и, ако причината за високите цени е в тях, ще се предприемат действия и по отношение на тях.
Агенцията по храните в момента очаква разпореждане да започне проверка по цялата верига, за да се констатира откъде идва тази промяна в цената.
Найденов не изключва и с новите цени да се пробва пазарът преди Великден.
Драстичното поскъпване на яйцата не е спекулативно,
а се дължи на недостига на яйца в целия Европейски съюз заради изискванията, които въведе съюзът, коментира за "Фокус" производителят на яйца за консумация Иван Ангелов.
Според него много хора не са успели да преоборудват фермите си по изискванията, които наложи ЕС или са фалирали.
"До тук се стигна, тъй като нашите колеги не можеха да изхранват животните си и някои задлъжняха към доставчици, други - към банки, и така тези десетки ферми се затвориха. Новите регулации допълнително усложниха нещата, тъй като трябваше да се теглят нови кредити и в период на криза да се инвестира. Съответно някои успяха, други не успяха. Трети намалиха броя на отглежданите животни – кой с 30, кой с 60%. И се стигна до тук, днес да имаме два милиона птици.
Ако се говори за спекула, съответните органи имат право да дойдат в нашите ферми и складове и да видят, че ние нямаме и едно яйце на склад – няма спекула, при която се укрива стока и се чака цената й да се вдигне двойно и тройно", каза Ангелов.
В момента българските производители са повишили с 10 стотинки
на брой цената на яйцата, заради създадения недостиг в страната и спрения внос, обясни пред телевизия България он Ер председателят на Комисията по стокови борси и тържища Едуард Стойчев.
Не става въпрос за търговска или пазарна спекула, но производителите признават, че в момента използват ситуацията, за да продават по-скъпо, допълни Стойчев.
Според него птицевъдите искат да изкарат по-бързо вложените от тях пари за създаване на условия за "щастливи" кокошки и затова са вдигнали цената на яйцата.
Спирането на нерегламентирания внос от Агенцията по храните беше много добре свършена работа, но това създаде дупка в пазара на тази стока, подчерта Стойчев.
Непазарно е, обаче, българските производители винаги да са неподготвени за подобни ситуации и преди празници количествата храни да се изчерпват и да се стига до по-високи цени, вместо да е обратното, смята той.
Трябва да се възстанови вноса на яйца, за да се преборим със сегашната ситуация, или да разчитаме на морала на българските производители, смята Стойчев.
Аз, лично, като потребител за български яйца по 40 – 50 стотинки за брой няма да дам, категоричен бе председателят на Комисията по стокови борси и тържища.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!