КЗК даде срок от един месец и няма да глобява четирите от водещите компании за търговия с горива у нас по предявеното твърдение за картел, става ясно от съобщение на комисията.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) постанови решение, с което одобрява предложените от "Лукойл България" ЕООД, "Ромпетрол България "АД, "Нафтекс Петрол" ЕООД, и "ОМВ България" ООД задължения по реда на чл. 75 от ЗЗК, във връзка с предявените им твърдения за извършено нарушение, съобщиха от пресцентъра на комисията.
В съобщението се посочва, че поетите ангажименти целят възможно най-бързо и ефективно разрешаване на конкурентните проблеми и са адекватен и незабавен способ за предотвратяване на възможността за увреждане на конкуренцията на пазарите за търговия на едро на бензин А95 и дизелово гориво, произтичащи от установените практики за публично обявяване на цените на едро на горивата и използването на публично обявените цени на едро на "Лукойл България" ЕООД при последващо ценообразуване от основните участници на пазара.
КЗК е определила срок от 30 дни, след уведомяване на страните, за изпълнение на поетите задължения.
Комисията е прекратила производството, доколкото вече не съществуват основания за неговото продължаване.
Приетото решение ще способства за премахване на изкуствената прозрачност на пазара, наложена от посочените практики и улесняваща координиране между участниците на пазарите, като ще гарантира възстановяване на ефективните пазарни процеси и засилване на ценовата конкуренция, посочват от КЗК.
Комисията също така е постановила решение, с което е установила, че
"Лукойл България" ЕООД не е злоупотребило с господстващото си положение
на пазарите за търговия на едро на бензин А95 и дизелово гориво. КЗК е проучила търговските отношения на дружеството с клиенти на едро, като е обърнала особено внимание на политиката на дружеството по предоставяне на отстъпки, с цел да се установи дали представляват отстъпки за лоялност, които обвързват клиентите да купуват изключително от господстващото предприятие, като по този начин се постига затваряне на пазара.
Извършеният анализ е показал, че по време на разглеждания петгодишен период, предоставяните от "Лукойл България" ЕООД отстъпки не са довели до подобен ефект, за което е показателен и сравнително високия и увеличаващ се дял на вноса на горива.
КЗК е установила, че "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Лукойл Ейвиейшън България" ЕООД не са извършили нарушение по образуваното производство, което сочи, че дружествата притежават характеристиките на предприятия с господстващо положение на съответните пазари, тъй като те не са извършили злоупотреба с това положение, изразяваща се в необоснован отказ за доставка на авиационно гориво за летищата и авиопревозвачите на територията на България.
Данните по преписката показват, че временните затруднения в доставката (от м. юли 2011 г.) са резултат от обстоятелства, които са възникнали независимо от волята на господстващите дружества и цялостното им поведение не е насочено към съзнателно поддържане на настъпилите ограничения, а към тяхното преодоляване, посочват от КЗК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!