Б ългаринът спестява цял живот, накрая изсипва трудно спечеленото в пасиви като коли, мебели и ремонти, а това не го прави богат, коментира пред Христо Воденов от БТА финансовият консултант Мариян Йорданов, който чете и лекции по финанси.
Проучвания показват, че дори в САЩ от 500 души, започнали работа на 25 годишна възраст, само 25 са финансово независими на 65-годишна възраст. Останалите трябва да работят или зависят от други хора, за да се издържат, отбеляза експертът. За да направите успешна инвестиция
трябва да са изпълнени три условия едновременно,
смята финансовият консултант. Първо условие е предварително да сте обмислили какво искате да купите, защо и на каква цена. Така ще сте психически готови за покупка, когато шансът се появи. Също така на второ място трябва да търсите инвестицията, като проучвате и следите информационните източници. На трето място, трябва да имате парите, с които да участвате, посочва Йорданов.
Пасив е нещо, което купувате, а след това се нуждае от още пари, за да не губи стойност. Идеален пример за това са лекият автомобил или жилището. Добър пример са и цигарите, които не само струват пари, но и влошават здравето и носят разходи за лекарства, отбелязва анализаторът.
Актив е нещо, което купуваме и след това ни носи доходи, посочва финансистът. Актив обаче не е да купите акции точно преди срив на пазара. Или да купите бизнес точно преди да фалира, казва Йорданов.
Въпреки че акциите счетоводно се водят само като актив, те не само могат да носят загуби, но могат да доведат до изчезване на спестяванията ви. Акциите и имотите могат да са чист пасив, ако са купени на неадекватно високи цени, допълва той. България е в челото на Европа по притежаване на лично жилище и това директно показва причината да сме бедни, коментира анализаторът.
Любовта по инвестицията в жилища е тежък воденичен камък за нас, каза Йорданов. Строим големи жилища "за децата", а те са емигрирали и къщите стоят празни, посочи консултантът. Нужно е да се осъзнае, че покупката на пасиви убива благосъстоянието, заявява Мариян Йорданов.
Със спестените пари трябва да се купи актив, който да носи доход
и евентуално с този доход да се купи автомобил, обяснява експертът. Проблемът на българина е, че пасивите у нас се считат за активи, подчерта той. Дори и без добри инвестиции, ограничаването на вложенията в пасиви е достатъчно, обобщава Йорданов.
Покупката на активи изисква знания, които българинът рядко има желание да получи, например с четене в интернет, мислене и правене на планове.
Важно е да се поддържа списък с реалистични идеи за правене на пари. Слабата финансова култура обаче не позволява на българина да погледне отвъд депозита и жилището. Също така рядко има задълбочено мислене и анализ, коментира финансовият консултант. Нужно е хората да разберат, че
инвестирането в пасиви, каквито са колите и жилищата, трябва да е минимално.
В същото време трябва да се търси възможност за печалба от собствен бизнес или чужд бизнес (акции на фондовата борса). Инвестирането обаче е много трудно, защото е антиинтуитивно, тоест трябва да се инвестира, когато никой друг не инвестира, а когато стане мания, да се продава. Хората правят точно обратното и затова печелят малко или направо губят пари, твърди консултантът.
За инвестициите важното е да се улучи моментът - той е всичко, а не какво купувате. Един и същ актив може да бъде купен до 10 пъти по-евтино, ако бъде намерен моментът на криза или случайна разпродажба. Също така при инвестициите може да се купува на пазарна цена, но с ум придобивката да се развие, така че да увеличи рязко цената си, смята Йорданов.
Повече новини за икономика и бизнес в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!