Световното производство на хранителни продукти трябва да се удвои до 2050 г., за да бъде предотвратен рискът от недостиг и високи цени, които застрашават международната стабилност.
Това се посочва в политически документ за предстоящата среща на Г-8 по въпросите на селското стопанство, цитиран от в. "Файненшъл таймс".
Без незабавна намеса в системите на селското стопанство и пазара на земеделски продукти кризата от 2007 г. ще се превърне в структурна само след няколко десетилетия, се казвало в документа.
Той е разработен от италианското председателство на Г-8 преди срещата в Тревизо, която ще се състои от 18 до 20 април. Ще се срещнат ръководни фигури в селскостопанския сектор от САЩ, Канада, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Русия.
Миналата година индустриално развитите държави от Г-8 се срещнаха в Япония в условията на спираловидно покачващите се разходи за храна по света.
Според документа на Г-8 продължението на кризата с изхранването ще има "сериозни последици не само върху бизнес отношенията, но и върху социалните и международните отношения, които от своя страна ще въздействат върху сигурността и стабилността на световната политика".
Причина за свикването на срещата в Тревизо е увеличението на цените миналата година, които предизвикаха бунтове и социално недоволство в много държави. "Има нужда от бързо повишаване на селскостопанското производство в развиващите се държави", се посочва в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!