Голям удар на Агенция "Митници" срещу контрабандата на цигари бе оповестен днес.
Около 25 млн. къса контрабандни цигари са открили столичните митничари, съобщи директорът на Агенция "Митници" Вальо Танов.
Стойността на контрабандните цигари само като акциз е 3,5 млн. лв. и не по-малко от 2-3 млн. лв. е стойността на цигарите, казват от агенцията.
Разследването ще уточни кои са лицата, извършвали контрабандата.
Работата по разкриването на контрабандните цигари е продължила няколко месеца.
Складът е собственост на "Софарма" и е даден под наем, каза Ваньо Танов и обясни, че имат уговорка с прокуратурата да не изнасят информация, която може да попречи на разследването. По думите на Танов лицата са познати на митническото разузнаване и разследване.
За транспортирането на контрабандните цигари в страната са използвани ковчези, за да не предизвикват проверки,
каза Танов. По думите му ковчезите били превозвани от линейки из цялата страна. Шефът на митниците е категоричен, че в търговските обекти няма такива цигари.
Като гледам количествата какви са, мисля, че не е във възможностите на дребни риби да затворят 3 или 5 млн. в цигари, заяви още Танов.
Той подчерта, че собствениците винаги стоят в сянка, но е убеден, че при добро разследване ще се стигне до тези, които са на върха на пирамидата.
Според Танов би трябвало такива хора да имат сигурност, за да съхраняват такова количество цигари на едно място. "Не знам какво им дава тази сигурност. Доволен съм от това, че не изтече информация и митническото разузнаване започна да действа", добави Танов.
Той припомни, че 120 млн. лв. има повече за тази година от акциз за цигари в сравнение с 2011 г. На въпрос дали има чадър върху лицата, които са осъществявали тази контрабанда, Танов заяви, че обикновено така се случва. Косвено мога да съдя, че такива огромни количества не се държат на едно място, каза още той. Същевременно
Над 170 страни ратифицираха в Сеул споразумение за международен протокол за борба срещу контрабандата на тютюн,
съобщиха днес международните агенции. От споразумението се очаква да хармонизира борбата срещу контрабандата на цигари, която възлиза на 11% от световния пазар и коства на държавите най-малко 40 милиарда долара годишно от неполучени акцизи.
Сред мерките се предвижда задължаване на правителствата да лицензират производителите, а опаковките на тютюневите изделия да са маркирани по начин, който позволява проследяването им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!