"На етапа, на който са в момента преговорите, тъй като не сме видели окончателен текст, споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) не би било полезно нито за Европа, нито за България." Това заяви вицепремиерът за социална и демографска политика и социален министър Ивайло Калфин по време на дискусия за ТПТИ, организирана от "Солидарна България" и Фондация "Фридрих Еберт".
Сключването на споразумение за свободна търговия между САЩ и Европейския съюз има няколко страни, които много внимателно трябва да се анализират, заяви Калфин. На първо място, свободната търговия между икономики с различна степен на развитие винаги е за сметка на онзи, който е по-слабо развит, каза новият социален министър.
"Икономиката на ЕС и на САЩ са много близки, но в рамките на европейската икономика има доста големи различия", обясни той. "Ако утре трябва да влезем като европейска икономика в едно подобно споразумение, то
негативните ефекти ще се концентрират върху по-слабите части от европейската икономика, каквато е България",
предупреди Калфин. По думите му, това не би трябвало да е приемливо, без да има компенсация към нас. На този етап няма сигнали за възможността за подобни компенсации, каза той.
"Говори се за ефекта върху европейската икономика, но тя не е хомогенна. Американската има централен бюджет и той може да прави трансфери", обясни министърът. На второ място, има различни стандарти и правила, защото икономиките на САЩ и ЕС са се развивали по различен начин и имат различна история.
"Не трябва да се търси договарянето по най-малкото съпротивление, където е най-либерализиран пазара. Това означава промяна на редица нагласи в Европа, свързани с екология, здравеопазване и дори морални категории - клониране и т.н.", заяви Калфин.
Освен тези два проблема, има и редица инструментални въпроси - например начинът за уреждане на спорове между инвеститори и държави, каза той. "Арбитражи съществуват и днес, но е решение на всяка държава как да действа. Когато стане общо и се прилага по принцип за ЕС, то тогава процедурата за арбитраж поражда редица въпросителни. Тя не е прозрачна, на нея може да се оказва влияние. По-бърза е, поради което фирмите настояват на тази процедура", каза министърът на труда и социалната политика.
Преговорите продължават, надявам се да продължават по-прозрачно,
като в тази посока има напредък, защото започнаха в абсолютна тъмнина, каза Калфин. По думите му, все още липсват анализи за въздействието при едно или друго решение. "Ако преговорите доведат до добър резултат, то би било приемливо, но в момента не мисля, че е за добро за България", подчерта Калфин.
Няма крайна дата за приключване на преговорите и обикновено такива споразумения се изготвят с години, каза той. Според Калфин преговорите дори са протекли доста ускорено, вероятно заради желанието на предишната Европейска комисия да ги приключи в своя мандат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!