Нискотарифната авиокомпания "Изиджет" (Easyjet) показа първия в света радар за откриване на вулканична пепел, наречен AVOID (Airborne Volcanic Object Identifier and Detector).
Устройството, което е замислено да бъде монтирано на опашката на самолета и да улавя наличието на пепел на 160 км, би могло да предотврати ново затваряне на европейското въздушно пространство, каквото имаше през май заради облака от исландския вулкан Ейяфятлайокутл.
Системата, която най-общо представлява метео радар за пепел, е създадена от д-р Фред Прата от Норвежки институт за въздушни изследвания (NILU).
Системата AVOID включва инфрачервена технология, инсталирана на борда на самолета, която осигурява картинни образи на пилотите в кабината и на центъра за контрол на полетите на компанията.
Тази сигнализация ще позволи на пилотите да виждат облак от пепел до 100 км в далечина, на височина между 5000 фута (1524 м) и 50 000 фута (15 240 м).
По този начин те ще могат да правят промени в летателния полет, избягвайки всеки подобен облак. Концепцията е много подобна на метеорологичните радари, които са стандарт за авиокомпаниите днес.
На земята, информацията от самолета, получена от AVOID, може да се използва, за да се пресъздаде точен образ на облака от вулканична пепел, с данни в реално време. Така ще има ясна представа каква част от въздушното пространство остава отворено, което в друг случай би било блокирано за полети. Така ще се намалят прекъсванията на полетите, което е в полза на пътниците.
Авиокомпанията съобщи, че е похарчила 1 млн. британски лири за разработването на технологията.
Планирани са изпитания на новия детектор за вулканична пепел със самолетостроителя "Еърбъс" (Airbus) в следващите два месеца. "Изиджет" се надява да монтира устройството на десетки свои самолети до края на годината.
В края на май председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА) Ирена Георгиева съобщи, че туризмът в Европа е загубил над 800 млн. евро заради вулкана.
Щетите за българският туризъм възлизат на 600 хил. евро. Георгиева цитира данни на Европейския комитет на асоциациите на туристически агенции (ЕКТАА).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!