Когато следващия път решите да се оплаквате, че телешкото в магазина много е поскъпнало, помислете пак. По света има хранителни продукти, които струват колкото кола или апартамент.
Представяме ви седем от най-скъпите храни, напитки и подправки, чиято цена би накарала косата ви да настръхне. Освен ако не се казвате Бил Гейтс например.
Пъпеш "Юбари"
Както подсказва и името му, отглежда се само в градчето Юбари в Япония, чието население е малко над 10 000. Местният пъпеш е истински деликатес, а консумацията му се възприема като символ на висок социален статус в Страната на изгряващото слънце.
Цена: На търг в Япония през 2008 г. два пъпеша "Юбари" се продават за рекордната сума от общо 2,5 милиона йени (около 26 000 долара). В японските супермаркети бройката може да се намери и за 50-150 долара, но сами се досещате дали качеството е същото.
Бели трюфели от Алба
Трюфелите са най-скъпите гъби. Най-ценната им разновидност са белите трюфели. А най-скъпите бели трюфели растат в градчето Алба в северозападния италиански регион Пиемонт. Те са диворастящи и не подлежат на култивиране. Събират се само между края на август и януари. За да ги откриете, са ви нужни тренирани прасета или кучета.
Цена: През 2007 г. на ежегоден търг в Хонконг местният хазартен бос Стенли Хо плаща 330 000 долара за екземпляр с тегло 1,5 кг. Иначе килограмът върви средно по 8000 долара.
Шафран
Още един шампион в своя клас - шафранът е най-скъпата подправка в света. Отглежда се в различни страни, но най-висококачественият (и съответно с най-зашеметяваща цена) е иранският.
Хората са търгували с шафран преди повече от 4000 години. Използва се още за оцветяване на тъкани, в медицината и парфюмерията. Добива се от изсушените цветове на лилавия шафранен минзухар. За получаването на един килограм от подправката са необходими между 110 000 и 170 000 цветя, което са равнява на засята площ, по-голяма от две футболни игрища. На всичкото отгоре, шафранът се бере само на ръка и то през есента, когато цветята са напълно отворени.
Цена: Варира между 1100 и 11 000 долара за килограм. В редки случаи висококачественият шафран може да стигне до 15 000 долара.
"Копи Луак"
Най-скъпото (и най-откачено) кафе в света. Златният медал и в двете категории се дължи на факта, че зърната всъщност са изядени и след това отделени по естествен път от наподобяващото котка животинче азиатска палмова цивета.
Тайната се крие в това, че симпатичният бозайник с любопитното латинско наименование Paradoxurus hermaphrodites почти не храносмила кафеените зърна и те могат да бъдат събрани в прилично непокътнат вид от изпражненията му.
После, разбира се, се измиват, сушат и изпичат. Обикновеното кафе най-често съдържа смесица от узрели и неузрели зърна, докато претенциозната цивета си хапва само най-узрелите. На това се дължи и невероятният, според опитвалите го, вкус на кафето "Копи Луак". Стомашните ензими на циветата също допринасяли крайният продукт да е по-малко горчив от събратята си.
Цена: 200 - 1300 долара за килограм. Специален виетнамски сорт стига до 6600 долара. В изтънчените кафенета, които го предлагат, чашка "Копи Луак" може да се изпие за 35-80 долара.
Магарешко сирене
Произвежда се само от млякото на 100 магарета в специалния природен резерват Засавица, намиращ се близо до Сремска Митровица, Сърбия. Висококачественото мляко прави това сирене най-скъпото в света, по-скъпо дори от онова, произвеждано от млякото на шведски лосове.
Управителят на резервата твърди, че в сиренето не се използват никакви специални съставки. Не очаквайте да намерите магарешкия продукт по магазините. Ако искате да го опитате, трябва да поръчате да ви го доставят.
Цена: 1000 евро (около 1250 долара) за килограм. Сметката е проста - кило сирене се получава от 25 литра мляко, а литър мляко струвал 40 евро, пак според управителя.
Макадамия
Цената й не може да се мери с тази на останалите участници в списъка, но все пак заслужи мястото си в селекцията, защото е най-скъпата ядка. Дървото, на което расте, започва да дава плод чак като стане на 7-10 години, а освен това иска плодородна почва и обилни дъждове.
Ядката е много твърда, но ако успеете да я отворите, попадате на кремообразна бяла сърцевина, съдържаща до 80% мазнини и 4% захар.
Цена: Над 30 долара за килограм.
Хайвер "Алмаз"
Второто иранско присъствие в подборката ни. Изключително редкият вид хайвер се добива от екземпляри на есетровата риба белуга на възраст между 60 и 100 години, които обитават Каспийско море. Кехлибареният на цвят деликатес се продава в кутийки от 24-каратово злато. Късметлиите, дегустирали "Алмаз", се кълнат, че няма друг хайвер с толкова деликатни и топящи се в устата яйца.
Цена: 25 000 долара за килограм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!