Г раждани и журналисти проследиха пътя на топлинната енергия от "ТЕЦ София" до абонатна станция в центъра на столицата в изнесено заседания на парламентарната комисия по енергетика.
В организирана от парламента обиколка на площадката на "ТЕЦ София" на членовете на комисията по енергетика, представителите на медиите, както и на обществени организации и граждани бе даден достъп до строго охранявания команден център на централата.
Засечено бе изходното ниво на температурата, с която топлинната енергия потегля от ТЕЦ-а към абонатните станции на града.
Засечената температура бе 72 градуса. По стандарт на входа на абонатната станция температурата трябва да бъде 55 градуса, като при посетената от нас днес абонатна станция температурата на входа бе 69 градуса.
Няма обаче стандарт колко трябва да бъде температурата на горещата вода за битово ползване и на топлоенергията в отделните апартаменти в сградата етажна собственост, каза Боян Паунов, началник отдел в столичната топлофикация.
Температурата, която достига до всеки отделен клиент зависи от сградната инсталация и от начина на потребление, коментира пред журналисти изпълнителният директор на "Топлофикация София" Стоян Цветанов.
Представителите на гражданското общество настояха за индивидуални договори с топлофикационното дружество и най-вече за поставяне на отделни измервателни уреди за топлата вода. Това според представителите на "Топлофикация София" обаче само ще доведе до по-високи разходи и за увеличаване на цената.
В момента има само по един топломер в абонатната станция, ако се сложат допълнително още два за топлата вода, защото толкова ще са необходими за измерването й, ще се наложат още метрологични проверки и това ще оскъпи услугата, посочи Константин Йовков, експерт в топлофикацията.
Приемете, че трябва да се купят около 16 хил. топломера, сметнете ги по пазарната им цена и тези, които предлагат подобно нещо, нека кажат откъде да се вземат парите, коментира за БТА Стоян Цветанов.
По негови изчисления става дума за около 20 млн. лв. Ние искаме ясни сметки и единична цена на количество енергия, каза за БТА Стоян Грозданов, гражданин, участвал в миналогодишните протести срещу високите сметки за парно. Той посочи, че обикновените хора не могат да се ориентират във фактурите си и не могат да изчислят личното си потребление. Не е редно според него да няма реално отчитане на енергия, а да се изготвят прогнозни сметки.
Топлинните счетоводители пък са длъжни да предоставят протоколи с коефициента на разпределителите на радиаторите, а те не го дават, коментира още гражданинът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!