Независимая газета: Газовата еуфория се отменя
Независимая газета: Газовата еуфория се отменя   
Източник: ЕПА/БГНЕС
0

Стратегическите планове на "Газпром", основаващи се на очаквания за ръст на цените и увеличаване на потреблението в Европа, се оказаха под заплаха.

Цените на газа на спотовия (краткосрочен) пазар стремително спадат, а европейските потребители масово се отказват да потребяват прекалено скъпия газпромовски газ, пише в анализ руската "Независимая газета".

Съкращавайки покупките на руски газ, западните енергийни компании са задлъжняли на "Газпром" под формата на глоби с почти 2,5 млрд. долара.

Но "Газпром" не трябва да очаква постъпления от тези глоби - експертите смятат, че в условията на ръст на добива на концерна ще му се наложи или да опрости тези дългове или да пренапише договорите, отвързвайки цените от петролните, пише "Независимая газета".

"Европейските енергийни компании, сблъскали се с намаляващо търсене и многобройни доставки на гориво по занижени цени, през текущата година са купили много по-малко газ от "Газпром", отколкото са били задължени, според условията на дългосрочните договори", съобщи вчера "Уол Стрийт джърнъл" (WSJ), позовавайки се на източник, близък до "Газпром експорт".

Според неговите данни, заявките на най-големите европейски потребители са се оказали с 10 млрд. куб. м или 7% по-ниски от равнището "вземи или плати" - т.е. 140 млрд. вместо 150 млрд. куб. м. Цената на невзетия газ е 2,5 млрд. долара и "Газпром" ще се стреми да ги получи, отбелязва изданието.

Финансовата криза и спадът в икономиката са довели до намаляване на търсенето, но в същото време предлагането е нараснало, благодарение на нови проекти по добив на газ от шисти в Северна Америка и старт на нови проект за производството на втечнен природен газ.

Пренасищането на пазара срина цената на газа на спотовите пазари, такива като британския National Balancing Point (NBP) и белгийския Zeebrugge. През август цената на газ с доставка през тази зима на NBP се понижи до 40 пенса за терм от 100 пенса за терм през юни 2008 г.

Но европейските потребители, получаващи газ от компании като "Газпром", Sonatrach, StatoilHydro, не спечелиха от намаляването на спотовите цени, защото цената на европейските дългосрочни газови договори е обвързана с цената на петрола, която остава висока.

Петролът се възстанови след спада до 35 долара за барел и сега се намира в диапазона 80 долара.

В резултат някои представители на газовия отрасъл се обявиха за преразглеждане на механизма на ценообразуване в договорите.

"Газпром" защитава обвързването на цената на газа с цената на петрола, тъй като спотовият пазар не притежава достатъчно оборот, за да осигури по-добри ценови сигнали.

Освен това, вчера зам. председателят на УС на "Газпром" Александър Медведев съобщи, че експортните цени на газа за европейските потребители през 2010 г. може да бъдат по-високи с 20-30 долара за 1000 куб. м, отколкото през 2009 г.

За изминалите девет месеца се увеличи средната цена на "кошницата" от енергийни ресурси, въз основа на които "Газпром" изчислява прогнозната цена на газа за европейските потребители, поясни той.

Междувременно броят на скептиците нараства - на 21 октомври президентът на италианската енергийна компания ЕНИ Паоло Скарони заяви, че въпреки ръста на цените на петрола, световните цени на природния газ в течение на 3-4 години ще останат на предишното равнище.

Експертите предполагат, че на "Газпром" ще му се наложи да положи максимум усилия, за да запази своето положение на европейския пазар.

"Не си струва да се надява да получи глоби за невзетия газ. Има два пътя - или "Газпром" се съгласява с това, че цената ще се изчислява по друга формула, или ще му се наложи да се откаже от глобите", смята ръководителят на отдела за инвестиционен анализ на компанията "Универ" Дмитрий Александров.

Както пояснява анализаторът на "Тройка Диалог" Валерий Нестеров, газът от шисти - една от разновидностите нетрадиционен източник на газ, "той трудно се извлича, а за добива се използва хидроразрив на пластовете".

Този метод е скъп, но при цена на петрола над 80 долара за барел е рентабилен. И в САЩ постигнаха големи успехи в неговото усвояване заради рязкото намаляване на ресурсната база на "нормалния газ", отбелязва експертът.

Както пояснява Нестеров, ако през 2000 г. производството на газ от шисти в САЩ е бил 136 млрд. куб. м - около една четвърт от общия добив от 543 млрд. куб. м, то към 2008 г. тази цифра се увеличи до 264 млрд. куб. м, достигайки около 45% от производството на газ в страната.

Според експерта, "Газпром" се е ориентирал по прекалено оптимистичната прогноза за цената на газа, но сега гледа по-реалистично на ситуацията.

"Проблемът може да се реши включително и чрез газов ОПЕК, ако бъде постигнато някакво равнище на координация на действията между газовите експортьори. Настъпи време за регулация на цените, които могат при определено положение да се сринат, и последиците за целия отрасъл могат да бъдат плачевни", смята анализаторът на "Тройка Диалог".

Генералният директор на Института по проблемите на естествените монополи Юрий Саакян смята, че наистина ще бъде оказван натиск върху "Газпром".

Но европейските правителства разполагат с малко сериозни лостове за въздействие: условията на повечето дългосрочни договори са строго определени, а завършват средно през 2025-2030 г.

Освен това в Европа също няма единство по този въпрос. "Текущото ценообразуване обвързано с петролната кошница има две много важни функции, чиято загуба не е в състояние да бъде изпълнена от спотовата търговия.

Първата от тях - това е стабилността и предсказуемостта: всеки доставчик и потребител половин година по-рано знае каква ще бъде бъдещата цена на газа. При това волатилността на тези цени е значително по-ниска, отколкото на петролния пазар.

До голяма степен именно това осигурява притока на инвестиции в газовия отрасъл, развитието на който от гледна точка на необходимата продължителност на технологичната верига от находището до крайния потребител е значително по-сложно и по-скъпо от петролния", смята Саакян.

Втората функция, отбелязва той, е ценовата унификация на международната търговия. "Към днешна дата отсъства световен пазар на газ, вместо него съществуват около 8-9 напълно или частично изолирани международни пазара. Благодарение на това спотовите цени на газа, установени в Европа, не могат да се корелират с аналогичните цени в Япония, Северна Америка или Индия.

Това е сериозна разлика между индикаторите на газовите борси от петролните", добавя той.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 1 час

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 1 час

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 2 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 3 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 4 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 4 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 5 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 5 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 5 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 5 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът