Цената на електроенергията за всички потребители ще бъде намалена с около 5% от 1 август, когато започва и следващият регулаторен период.
Това заяви пред журналисти Лили Младенова от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), след края на днешното заседание на Обществения съвет към Министерство на икономиката и енергетиката, предаде Агенция "Фокус".
Намалението ще бъде отчетено както по регулирани цени, така и в свободно договорените.
"До този момент няма риск за никой от участниците в системата, защото тя е балансирана", обеща Младенова.
Предвиденото намаление ще стане факт благодарение на приходите от емисии, които се очакват от парникови газове, както и на преструктуриране и обединяване на всички енергийни компоненти в една в цената на електроенергия.
По отношение на разходите на електроразпределителните дружества Младенова отбеляза, че всички разходи на ЕРП-та са намалени, но системата е балансирана за всички участници и няма риск за нито един участник.
Драгомир Стойнев" Новият модел на ценообразуване на електроенергията гарантира работа за всички
На излизане от заседанието министърът на икономиката и енергетиката коментира, че централите няма как да бъдат натоварени максимално. Въпросът е да се отпуши износът и оттам да дойде натоварването им, обясни той.
"На синдикатите гарантирахме това, което искат, и този модел гарантира работа на абсолютно всички мощности”, подчерта Стойнев.
Според него предложеният от служебното правителство модел е предвиждал изваждането на определени производства, което е предполагало съкращението на много миньори.
"Тук гарантираме работа за всички. По отношение на държавните централи, гарантираме още и запазване на заплатите", отбеляза енергийният министър.
Стойнев посочи още, че предвижда през есента дори да обсъжда със синдикатите възможностите за повишаване на цените на въглищата, но на този етап не могат да бъдат посочени конкретни проценти.
За новия модел за ценообразуване Драгомир Стойнев отбеляза, че задачата на правителството е било да не се увеличи цената на тока както за битовите потребители, така и за бизнеса.
"Това, което виждаме от изчисленията на ДКЕВР, е добре за системата. Важното е, че е добре за страната, като това е начало за балансиране на системата, защото това, което заварихме, бе наистина отчайващо”, коментира още енергийният министър.
Цената на енергията от възобновяеми енергийни източници у нас е 46,75 евро цента на мегаватчас, а в Германия - 16 евроцента,
каза инж. Огнян Винаров на заседание на Обществения съвет по енергетиката, провеждан в Министерството на икономиката и енергетиката.
Инж. Винаров е от гражданската квота на участниците в Обществения съвет. Той изчисли, че в България се плаща 292,18% по-скъпа енергия от ВЕИ-източници.
Участници в дискусията обявиха още , че топлоцентралите използват грешна формула за изчисляване на енергията за подгряване на топлата вода в жилищата и затова се е наложило да се монтират топломери на абонатните станции, които могат да покажа реалната консумация на топлоенергия.
Много от членовете в Обществения съвет заявиха, че дългосрочните договори оскъпяват изключително много цената на енергията в България.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че решенията на ДКЕВР не дават гаранции, че основните производители на енергия от въглища ще имат възможност да работят и да осигурят доходи на миньорите
В Енергийната стратегия на България е записано, че топлоцентралите трябва да използват и въглища от местни източници, добави Пламен Димитров.
Константин Стаменов от федерацията на индустриалните енергийни потребители изнесе данни на германската асоциация на индустриалните енергийни потребители, според които България е втора в класацията за скъп ток за индустрията.
С по-евтин ток работят фирмите във Франция, Германия, САЩ и много други икономически добре развити страни. За да излезе от кризата България разчита на фирмите, които работят за износ, но скъпият ток прави тези фирми неконкурентни, подчерта Стаменов.
Богомил Николов от организацията "Активни потребители" предложи да се ограничи търговската тайна в договорите на фирмите, които работят на регулирания пазар на енергия. Сега фирмите сами определят кои клаузи от договорите представляват търговска тайна, посочи той.
Средно с около 5% да бъде понижена цената на тока за бита от 1 август предлага Държавната комисия за енергийни и водно регулиране в доклад,
публикуван късно вечерта в четвъртък на сайта на комисията. Работната група на ДКЕВР е изчислила, че понижението на цената на дневната енергия за клиентите на ЧЕЗ може да е 4,40%, а на нощната енергия - 6,02%.
За клиентите на ЕВН понижението ще бъде съответно 4,12% за дневния ток и 6,82% - за нощния.
При "Енерго-Про" намалението на цената на нощната тарифа е по-малко, отколкото на дневната като енергията, ползвана през нощта ще поевтинее с 3,43%, а дневната - с 4,50%.
Клиентите на "ЕСП Златни пясъци" ще плащат с 4,96% по-евтин ток през деня и с 6,39% по-евтин ток през нощта.
Понижават се и цените на електроенергията за небитови клиенти
За клиентите на ЧЕЗ намалението на цената във върховата зона на денонощието ще е 6,13%, дневната енергия поевтинява с 4,72%, нощната - със 7,23%.
При отчитане с две скали дневната енергия поевтинява с 4,98%, нощната - с 8,75%. 7 процента е понижението при отчитане с една скала.
За небитовите клиенти на ЕВН намалението на цената на тока във върхова зона на денонощието ще е 5,55%, дневната енергия поевтинява с 4,92%, нощната - с 4,30 процента.
При отчитане с две скали намалението е съответно 5,25 и 4,28%, а при една скала - 4,76%.
За небитовите клиенти на "Енерго-Про" цените се понижават съответно с 5,08, 4,55 и 3,32% при три скали; 4,81 и 3,72% при две скали и 4,85% при една скала.
За "Златни пясъци" понижението е съответно 8,54, 5,54 и 6,90% при три скали, 6,21 и 6,90 при две скали и 6,53% при една скала.
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!